Üks seitsmest Pärnu Ettevõtlusinkubaatoris oma äri kasvatavast ettevõttest on KAARIK, kelle missioon on pakkuda keskkonnasõbralikumat alternatiivi autokasutusele. Meeskonna poolt läbiviidud uuringud ja
Pärnu Loovlinnak kasvatab asukohast sõltumatut loometalentide kogukonna mudelit.
Pärnu Ettevõtlusinkubaatori teises lennus on oma ideed kasvatamas Loovlinnak. Meeskond on arendamas mudelit, mis aitaks tuua peamistest tõmbekeskustest väljaspool asuvatesse linnadesse loometalente, kes panustaksid kogukonnana linnaruumi arendusse.
Pärnu Ettevõtlusinkubaatoris on arendamisel portaal ruumid24.ee, mis koondab kõik spordi-, kultuuri-, seminari-, loome- ja huviruumid üle Eesti. Loodav portaal lihtsustab kasutajatel sobivate ruumide leidmist ning loob ruumi pakkujatele võimaluse olla rohkem nähtav.
Enamasti on sarnased ideed olnud ühe asukoha põhised, näiteks Telliskivi loomelinnak Tallinnas või Aparaaditehas Tartus. Pärnu Loovlinnaku eesmärk on siduda eri valdkonna loomeinimesed üheks kogukonnaks asukohast sõltumatult.
Mullune suvi oli Loovlinnaku jaoks idee testimise periood. Meeskond korrastas varem prügi täis olnud ruumid ja korraldas 2-3 kuu jooksul 30 üritust, mida külastas ca 10 000 inimest. Pärnusse elama ja Loovlinnakusse tegutsema kolis 11 inimest, loodi 3 ettevõtet. Sellega oli tõestatud, et ruumi loomeinimesi koondavale kogukonnale Pärnus jagub.
Oktoobrist 2021 liitus Loovlinnaku meeskond Pärnu Ettevõtlusinkubaatoriga. Inkubaatoris oma idee kasvatamise kasudena toob Pärnu Loovlinnaku kaasasutaja Sten Õitspuu välja 3 peamist punkti:
„Inkubaatoris olemise ajal, mentorite ja linnaga suheldes oleme avastanud termini creative urban development ehk loov linnaruumi arendamine. Sellest on saanud meie ettevõtmise keskpunkt ja see ei tähenda ainult mõne hoone arendamist, see hõlmab ka haljasalasid, Pärnu jõe äärset ala ja teisi avalikke pindasid, mida saab loovalt kasutada,“ rääkis Sten.
Loovlinnak koondab juba täna väga erineva taustaga inimesi – kunstnikke, disainereid, muusikuid, turundusinimesi, videokunstnikke ja fotograafe – kogukond on laiapõhjaline.
„Kui mõelda sellele, mis kasu võiks loovlinnak linnale anda, siis oleks selleks talent density ehk talenditihendus. Näeme oma ülesandena, et aitame luua linnaruumi, kuhu andekad inimesed sooviksid tulla. Pärnu linn vaatab väga tugevalt digitaalsete nomaadide poole. Linn soovib, et ettevõtlus ja noored hakkajad inimesed tuleksid siia elama. Tihti koonduvad talendid aga tõmbekeskustesse. Meie oleme loovlinnakuga ehitamas taaskasutatavat mudelit kogukonna loomiseks väljaspool tõmbekeskusi,“ selgitas Sten ja lisas, et ilusad sillad, head teed ja taristu on küll igapäevase elu jaoks vajalik, kuid miks peaks siia tulema talent, kes saab oma tööd teha ükskõik kus? „Need on need väärtused, mida Pärnu Loovlinnak aitab luua,“ märkis ta.
Täna ei ole Pärnu Loovlinnakul veel füüsilist asukohta, kus inimesed saaksid koguneda. Küll on läbirääkimisel koht nn staabi tekkimiseks. Laiem idee on aga ülelinnaline akupunktuuri tekkimine.
Huvilistel on võimalik kogukonnaga koheselt liituda „Kui sul on huvi midagi teha või idee, mida teostada ja otsid selle elluviimiseks tuge, siis on suur tõenäosus, et leiame ühiselt need osapooled, kes sinuga koos on valmis seda ideed ellu viima. Ma ei saa lubada kõikide ideede elluviimist, kuid kui inimesel endal on tahtmist ja valmidust panustada, siis julgen väita, et meie kogukonnas leidub inimesi, kes kampa löövad,“ ärgitas Sten kogukonnaga liituma ja tõi näiteks eelmisel suvel toimunud pungifestivali, mis sündis ühe linnakodaniku initsiatiivist.
Tänavu augustis on loovlinnak korraldamas linnafestivali Augustiunetuse. „Usun, et see saab olema selle asukohast sõltumatu ja linnaruumi väärindava loovuse demonstratsioon,“ märkis Sten.
Pärnu Loovlinnaku tegemistel saad silma peal hoida: https://www.facebook.com/loovlinnak/.
Üks seitsmest Pärnu Ettevõtlusinkubaatoris oma äri kasvatavast ettevõttest on KAARIK, kelle missioon on pakkuda keskkonnasõbralikumat alternatiivi autokasutusele. Meeskonna poolt läbiviidud uuringud ja
Pärnu Loovlinnak kasvatab asukohast sõltumatut loometalentide kogukonna mudelit. Pärnu Ettevõtlusinkubaatori teises lennus on oma ideed kasvatamas Loovlinnak. Meeskond on arendamas mudelit, mis
Outforit.com toob liikumise ja treeningud pärnakatele lähemale Pärnu Ettevõtlusinkubaatoris asus oma äri kasvatama 7 uut ettevõtet. Teeme nendega lähemalt tutvust. Outforit.com missiooniks
Piesta Kuusikaru is a family-owned farm located in Estonia’s scenic Soomaa region, combining rich cultural heritage with modern apple product innovation. Established in 1868 and lovingly restored by the current owners, the farm produces a variety of artisanal apple-based products, including pure apple juice, spiced apple drink, shrub syrup, slowly fermented apple cider vinegar, and award-winning apple stroop. Every product reflects their commitment to quality and craftsmanship.
Beyond production, Piesta Kuusikaru Farm is dedicated to sustainable practices and the principles of the circular bioeconomy. Recognizing the potential of apple residues like pomace, seeds, and peels, the farm actively seeks innovative ways to valorize these by-products into high-value applications. This aligns with their vision of minimizing waste and unlocking new opportunities for environmental and economic sustainability.
Piesta Kuusikaru Farm is eager to collaborate with other similar producers in the region to address shared challenges and explore innovative solutions. By pooling resources, knowledge, and ideas, they aim to foster a stronger network of sustainable producers that collectively advance the circular bioeconomy and create meaningful impacts within the industry.