Pärnu Loovlinnak kasvatab asukohast sõltumatut loometalentide kogukonna mudelit. Pärnu Ettevõtlusinkubaatori teises lennus on oma ideed kasvatamas Loovlinnak. Meeskond on arendamas mudelit, mis
Aastaid oma tarbeks maheseemnetest võrseid ja idusid kasvatanud Kristi on võtnud nõuks eestimaalased rohkem väärtuslikest toitainetest pungil idusid sööma panna. Hetkel on ta oma meeskonnaga Pärnumaa ettevõtlusinkubaatoris, et töötada välja võrsetel ja idudel põhinevat supertoitu.
„Võrsetes ja idandites on olemas kõik see köögiviljade hea ja väärtuslik pagas, mis muidugi, aga mitmekordselt. Näeme, et huvi valdkonna vastu järjest kasvab. Seemned ei ole tegelikult kallis tooraine ja on väga kergesti ise kasvatav – kohe värske toitainerikas toit laual,“ selgitas Kristi oma idee tagamaid.
Tänaseks on Plantos tegutsenud aasta jagu ja sissetulek tuleb seemnete müügist. „Huvitaval kombel oli maheseemnete müügi osas Eestis täielik auk. Keegi teine nii suures variatsioonis ei müü ja tänu sellele meie äri kasvab,“ rääkis Kristi.
Inkubaatoris on Plantos oma teise suunaga – supertoidud. Kristi selgitab:„Tegeleme erinevatest kuivatatud võrsetest jahvatatud segude väljatöötamisega, mida saab lisada näiteks smuutidele ja teistele toitudele. Meie jaoks on oluline teada saada, milliseid toitaineid võrsed sisaldavad ja millised võrsed omavahel kokku sobiksid, et nendest saaks võimalikult palju häid toitaineid kätte.“
Senise kogemuse põhjal ütleb Kristi, et Eesti inimeste teadmised idandamisest ja võrsetest on väikesed, aga seevastu on teatud rühma huvi teema vastu väga suur. Palju levib valearusaamasid ja ka seda poolt püüab Plantos lahendada – tõsta inimeste teadlikkust lihtsatest tervisliku toitumise viisidest. Kristi ettevõtmist toetavad tema õpingud terviseedenduse vallas ja nii on ta võtnud võrsete ja idandite osas mitmetes foorumites eestkõneleja rolli.
Plaanid on meeskonnal ambitsioonikad. Viie aasta perspektiivis on jõuda konkreetsete kontsentreeritud toitudeni ja neid toetaksid uuringutel põhinevad andmed. „Inimesed peaksid aru saama, mis tema sees on, mida see konkreetne võrse või idand tema kehaga teeb, millele mõjub ja kuidas aitab turgutada,“ ütleb Kristi ja toob näiteks, et brokkoli idandis on aine, mis aitab vähi vastu ja see on teaduslikult tõestatud. Kui inimesed seda ennetavalt sööksid, siis väga paljud vähid ei jõuaks sellistesse staadiumitesse, nagu see täna on. „See oleks see koht, kuhu tahaks jõuda. Eesmärgiks on oma toodetega ära tõestada, et see on inimesele hea,“ võtab Kristi teema kokku.
Rohkem infot ettevõtte tegemiste kohta: www.plantos.ee.
Kui sul on idee, mida soovid Pärnumaa Ettevõtlusinkubaatorisse testima ja kasvatama tulla, siis loe meie programmist rohkem SIIT ja kandideeri kohe.
Pärnu Loovlinnak kasvatab asukohast sõltumatut loometalentide kogukonna mudelit. Pärnu Ettevõtlusinkubaatori teises lennus on oma ideed kasvatamas Loovlinnak. Meeskond on arendamas mudelit, mis
Pärnus on loomisel uus üleriigiline ruumide broneerimise portaal. Pärnu Ettevõtlusinkubaatoris on arendamisel portaal ruumid24.ee, mis koondab kõik spordi-, kultuuri-, seminari-, loome- ja
Infinder – uudne lahendus, mis viib kokku praktikandi ja tööandja. Ettevõtted eri valdkondadest otsivad abikäsi ja hakkajaid noori, keda omale uueks töötajaks
Piesta Kuusikaru is a family-owned farm located in Estonia’s scenic Soomaa region, combining rich cultural heritage with modern apple product innovation. Established in 1868 and lovingly restored by the current owners, the farm produces a variety of artisanal apple-based products, including pure apple juice, spiced apple drink, shrub syrup, slowly fermented apple cider vinegar, and award-winning apple stroop. Every product reflects their commitment to quality and craftsmanship.
Beyond production, Piesta Kuusikaru Farm is dedicated to sustainable practices and the principles of the circular bioeconomy. Recognizing the potential of apple residues like pomace, seeds, and peels, the farm actively seeks innovative ways to valorize these by-products into high-value applications. This aligns with their vision of minimizing waste and unlocking new opportunities for environmental and economic sustainability.
Piesta Kuusikaru Farm is eager to collaborate with other similar producers in the region to address shared challenges and explore innovative solutions. By pooling resources, knowledge, and ideas, they aim to foster a stronger network of sustainable producers that collectively advance the circular bioeconomy and create meaningful impacts within the industry.