Kolmapäeval, 4. oktoobril toimus Pärnus ettevõtlusnädala raames II Eesti Zero Waste konverents. Kohtumine oli ellu kutsutud Pärnumaa Arenduskeskuse ja Teeme Ära Sihtasutuse eestvedamisel ning tõi kesknädalal kokku enam kui 80 osalejat üle terve Eesti.
Tegemist ei olnud tavalise konverentsiga
Tegemist ei olnud traditsioonilise konverentsiga mitmete ettekannete ja inspiratsioonikõnelejatega, vaid sel korral rakendati olulisi hariduspsühholoogilisi põhimõtteid ning esitati palju küsimusi osalejatele. Päeva jooksul toimusid töötoad kahes plokis, seega oli osalejatel võimalus ennelõunal valida üks meelepärane teema ning pärastlõunal teine.
Päev algas avapaneeliga, kus mõtestati lahti zero waste ehk jäätmeteta majandamise süsteemide rolli rohepöördes, oma vaateid jagasid Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht Jane Õispuu ja Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EISA) kestliku arengu ekspert Tõnu Tuppits. Kõlama jäid arutelud Euroopa roheleppest ja selle täitmisest. Jane rõhutas, et jäätmete liigiti sorteerimine ja ringmajanduse olulisus üldiselt on Euroopa Liidus väga oluline.
Töötoad
Töötubasid viisid läbi Teeme Ära Sihtasutuse koolitajad ja arutati teemadel nagu rohepesu ringmajanduses, edukas liigiti kogumise süsteem, tekstiili keskkonnamõju ja ringlus, andmete olulisus jäätmekäitluses ning jäätmetekke vähendamise meede ühekordse plasti näitel.
Töötoad täitusid kiiresti ja kõige populaarsemateks osutusid rohepesu ning jäätmete liigiti kogumise süsteemi käsitlevad töötoad.
Päeva lõpetas paneeldiskussioon, mille osalejad polnud varem kokku lepitud eksperdid – nendeks olid konverentsi osalejad erinevatest valdkondadest, kelle olid välja valinud töötubade juhid. Paneeli juhtis ringmajanduse ekspert ja päevajuht Mayri Tiido.
Paneelis jäi kõlama optimistlik sõnum: toodi välja, et kuigi raha on alati vähe, on seda alati võimalik leida õigete asjade jaoks. Kõige olulisem on leida julgus teha samme ringmajanduse suunas, isegi kui sellega kõik kohe kaasa ei taha tulla ja just sellised sündmused on väga olulised julguse saamiseks. Lisaks tõdeti, et on tore, kuidas valdkonda on juurde tulnud uusi noori inimesi, kes jäätmeteta majandamist süsteemselt soovivad arendada.
Konverentsi toetas Euroopa Komisjoni esindus Eestis ja Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS). Mõlemad organisatsioonid peavad oluliseks ringsete ärimudelite ja jätkusuutlikuma ettevõtlus- ning elukeskkonna loomist.
Kogu ürituse galerii leiab meie Facebookist.