Teisipäeval, 13. mail toimus Pärnumaa rahatarkuse klubi teise hooaja viimane kohtumine, kus fookuses olid investeerimisportfelli strateegiline ülesehitus ja kapitaliturgude võimalused. Kohtumise peaesinejaks oli Redgate Capitali partner ja kogenud investeerimisnõustaja Valeria Kiisk, kes jagas osalejatega teadmisi ja praktilisi nõuandeid, kuidas ehitada üles tasakaalustatud ja eesmärgipärane investeerimisportfell.
Valeria Kiisk rõhutas oma ettekandes, kui oluline on investeerimise alustamisel seada selged eesmärgid ja reeglid ning pöörata tähelepanu hajutamisele. Riskide maandamiseks tuleb investeerida erinevatesse finantsinstrumentidesse ning mõista, kuhu ja miks raha paigutatakse.
Erinevate varaklasside (aktsiate, võlakirjade, kinnisvara jms) kombineerimine aitab portfelli tasakaalustada ja tootlust optimeerida. Investeerimisportfell ei ole staatiline, see vajab regulaarset jälgimist ning kohandamist vastavalt turuolukorrale ja isiklikele eesmärkidele.
Ta meenutas ka investeerimise kuldreeglit: kõrgem tootlus tähendab alati suuremat riski.
Küsimused
Neli küsimust, millele iga investor peaks vastama
- Eesmärkide seadmine – kas investeeritakse pensioniks, kodu ostuks või passiivse tulu teenimiseks?
- Varaklasside valik – millistesse varaklassidesse investeerida: aktsiad, võlakirjad, kinnisvara või muud alternatiivsed võimalused?
- Geograafiline hajutamine – millistesse regioonidesse võiks lisaks Eestile investeerida?
- Regulaarne ülevaatus ja kohandamine – kas portfell vastab endiselt seatud eesmärkidele ja turuolukorrale?
Swedbanki ja LHV Panga aktsiate ning võlakirjade väärtuse ajalised kõikumised illustreerisid selgelt hajutamise ja riskijuhtimise olulisust. Majandustsüklite erinevad faasid (taastumine, tõus, aeglustumine, langus) mõjutavad varaklasside atraktiivsust. Lisaks anti ülevaade Redgate Capitali tegevusest ning välispankade kasvavat populaarsust Eesti investorite seas.
Osalejate lemmikud: inspireerivad esinejad, praktilisus ja hea seltskond
Liitunud üle 100 inimese
Pärnumaa rahatarkuse klubiga on liitunud üle 100 inimese ning teisel hooajal toimus üheksa kohtumist. Teise hooaja tagasiside näitas, et osalejad hindasid kõrgelt programmi mitmekesisust ja sisukust. Eriti toodi esile huvitavad ja inspireerivad külalisesinejad, kelle seas mainiti korduvalt Valeria Kiiski, Raivo Heina ning klubi eestvedajat Liisi Kirchi. Esinejate tugevuseks peeti nende oskust rääkida keerulistest teemadest lihtsas ja arusaadavas keeles, mis muutis rahatarkuse kättesaadavaks ka neile, kellel varasem kokkupuude puudus.
Paljudele osalejatele pakkus väärtust praktiline pool, eriti CASHFLOW lauamängu õhtu, mis aitas läbi mängulise kogemuse paremini mõista raha liikumise loogikat ja investeerimise põhimõtteid. Mäng oli mitmetele osalejatele esmakordne kogemus ja pakkus võimalust end proovile panna.
Lisaks kiideti klubi motiveerivat ja toetavat õhkkonda, kus kohtumised pakkusid mitte ainult finantsteadmisi, vaid ka inspiratsiooni ja võimalust suhelda teiste sarnaselt mõtlevate inimestega.
Osalejad tõid esile, et klubi külastamine oli muutunud meeldivaks harjumuseks ning kohtumiste sagedus ja ajastus sobisid hästi igapäevaeluga. Vahelduvad toimumiskohad, nagu WorkVibe, TÜ Pärnu kolledži raamatukogu ja Wunderbaar, lisasid kohtumistele värskust ja aitasid luua mõnusa keskkonna õppimiseks ja aruteluks.
Osalejate ootused uueks hooajaks
Pärast hooaja viimast kohtumist anti klubi liikmetele võimalus kaasa rääkida uue hooaja sisu kujundamises. Järgmiselt hooajalt oodatakse rohkem praktilisust, süvitsi minevaid teemasid ja inspireerivaid esinejaid.
Teadmiste kinnistamiseks ja rakendamiseks soovitakse rohkem kaasavaid formaate, näiteks töötubasid, aruteluringe ja lauamänguõhtuid. Eriti populaarseks osutus CASHFLOW mäng, mida sooviti mängida rohkem kui korra hooaja jooksul.
Spetsiifilisemalt ja süvitsi võiks minna teemadega, nagu investeeringute raamatupidamine, aktsiate analüüs ja erinevad varaklassid (sh võlakirjad, nende toimimine ja olulised näitajad), investeerimisplatvormide tutvustused, lisatulu loomise võimalused, säästunipid ning laenuvõtmise kaalutlused.
Lisaks finantsteemadele sooviti rohkem käsitleda ka enesearengu ja vaimse heaolu teemasid, näiteks millised oskused ja mõtteviisid on investorina olulised ning kuidas säilitada motivatsiooni ja tasakaalu.
Lisaks sooviti arutelugruppide või väikeste mastermind-tüüpi rühmade loomist, kus osalejad saaksid jagada kogemusi ja üksteist toetada. Osalejad rõhutasid, et külalisesinejad on klubi tugevus ning pidasid oluliseks, et esinejad oleksid kohal füüsiliselt, mitte esineksid virtuaalselt.
Pärnumaa rahatarkuse klubi kolmas hooaeg saab alguse 2025. aasta septembris, täpsem info on tulekul.
Lisainfo
Pärnumaa rahatarkuse klubi eesmärk on tuua kokku inimesed, kes soovivad teha teadlikumaid finantsotsuseid ja liikuda finantsvabaduse suunas. Klubi korraldab regulaarselt kohtumisi, kus käsitletakse erinevaid finantsteemasid, kuulatakse ekspertide loenguid ja jagatakse kogemusi.
Pärnumaa rahatarkuse klubi tegevusi toetatakse projektist „Pärnumaa innovatsioonikeskus KOBAR”, mida kaasrahastatakse meetme „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond” ning meetme „Maakonna arengustrateegia elluviimise toetusmeede 2024-2027” vahenditest, samuti Pärnumaa Omavalitsuste Liidu, Pärnu Linnavalitsuse ja Tartu Ülikooli poolt.
Lisainfo: Viivika Vilja, Pärnumaa Arenduskeskus, viivika@parnumaa.ee.