Pea sadakond Pärnumaa ettevõtjat kogunesid 17. oktoobril Pärnumaa esimesele Rohefoorumile, et jagada ja õppida üksteiselt kestlikkuse teemadel. Rohefoorumi põletavaim küsimus oli, kas kestlikkus tähendab ettevõttes vaid aruannete täitmist või peitub selles hoopis konkurentsieelis ja kasumlikkus.
Suuremad tulud
Läbi erinevate ettekannete said kuulajad kinnitust, et kestlikkusest tuleb mõelda kui lihtsalt heast ärijuhtimisest, mis toob kaasa suuremad tulud, väiksemad kulud, paremad inimesed ja parema rahastuse. Analüüsides ettevõtte protsesse läbi keskkonnamõju spektri leitakse alati võimalusi tegevuste parandamiseks ja efektiivistamiseks. Nii rääkis Scanfili vanem jätkusuutlikkuse insener Angela Simson, kus säästetakse 800kg plastjääki ja hoitakse kokku 5000€ aastas peale ühekordsete joogitopside asendamise fontäänidega.
Koostöös peitub võti
Mette Wendel Kalundborgi Sümbioosi vanemprojektijuht lisas ka pea 60aastase Taani Kalunborgi linna eduka tööstussümbioosi näite, mille tulemused väljenduvad selle väikelinna Taani keskmisest märkimisväärselt kõrgemas SKPs. Wendel kinnitas, et tööstussümbioosiga alustamisel on ettevõtetel esimeseks sammuks omavahel suhtlemine ja tegevusalade ning nende ülejääkide kaardistamine. Alustada tuleb väiksemate ja lihtsamate projektidega.
Rohefoorumi viimases paneeldiskussioonis tõdesid ettevõtjad, et Pärnumaal on sarnaselt Taanile tööstussümbioos võimalik. Kohalikud ettevõtted otsivad pidevalt lahendusi, kuidas oma jääke edasi anda ettevõtetele, kellele need oleks ressurss.
Suur huvi
Pärnumaa Arenduskeskuse rohekobara kogukonnajuht Toomas Toodu tõdes rõõmsalt, et oli positiivselt üllatunud sedavõrd suurest Pärnumaa ettevõtjate huvist keskkonnahoiu teemade vastu. Toodu kinnitas, et rohekobar on valmis oma nõu ja abiga aitama kõiki Pärnumaa ettevõtjaid nende kestlikkuse teel ja loodab, et üritusel sai nii mõnigi osaleja viimase tõuke, et see esimene samm astuda.
Tänusõnades kinnitasid külalised, et Rohefoorumil osalemine tähendas päeva, mis oli investeeritud rohelisse tulevikku. Kusjuures ei räägitud tavainimesele keerulist keskkonnajuttu, vaid hoopis sellest, kuidas teenida raha nii, et planeet ka terveks jääks. Ja tõepoolest, arukalt tegutsedes on kestlikkus kasumlik ja võib olla ettevõttele oluline konkurentsieelis.
2022. aasta kevadel alustas Pärnumaa Arenduskeskuse, Pärnu Linnavalitsuse ja Pärnumaa Omavalitsuste Liidu algatusel tegutsemist Rohekobar eesmärgiga edendada rohepöörde elluviimist ja kliimamõjudega kohanemist Pärnu maakonnas