19. novembril toimus taaskasutust ja ringmajandust propageeriva konkursi LOOME UUEKS teine koolituspäev, mis pakkus osalejatele väärtuslikke teadmisi disainiprotsessidest, konkurentsieelistest ja turundusest.
LEANdesign esindaja Eneli Siimon tutvustas konkursil osalejatele loova mõtlemise ja jätkusuutliku disaini põhimõtteid. Seejärel analüüsiti Mayri Tiido juhendamisel konkurente, tuues välja enda toodete unikaalsuse. Pärast lõunapausi keskenduti Elbe Metsatalu eestvedamisel toote hinnastamise ja turundamise praktilistele aspektidele.
LEANdesign: Kas lihtsalt tool?
LEANdesign tootmise idee autor ja tootedisainer Eneli Siimon rõhutas enda esitluses, et loovus ja julgus teha teistmoodi on võtmetähtsusega konkurentsieelise kujundamisel. Osalejad said põhjaliku ülevaate sellest, kuidas märgata ja kasutada olemasolevaid ressursse ning muuta tootmise mõtteviisi. Eneli Siimon tõi näiteid keskkonnasäästlikest uuendustest: näiteks kohvist valmistatud kangas, biolagunevad vaheseinad, mis on valmistatud seeneniidistikust ja 3D-prinditud apelsinikoortest, ning papikiududel põhinevad sulguriga torupakendid.
Uuenduslik puitkiududel põhinev kontseptsioon aitab brändiomanikel suurendada taastuva materjali osakaalu oma pakendites ja on mõeldud ringlussevõtuks. Toru koosneb Stora Enso barjääriga kaetud plaadimaterjalist Natura ShapeTM, kruvikorgist, mis on loodud koostöös Blue Ocean Closuresiga ja mille on kokku pannud AISA. Lahus sisaldab rohkem kui 85% kiudaineid, mis on suurim protsent toru konstruktsioonis. Vaata lähemalt siit: CLOTHING MADE FROM COFFEE GROUNDS – Coalatree Home ja Paperboard tube – Folding Cartons | Stora Enso.
Konkurendid ja eelise loomine
Mayri eestvedamisel keskenduti sellele, kuidas mõista turu konkurentsiolukorda ja luua oma tootele tugev konkurentsieelis. Osalejad kaardistasid oma toodete otseseid ja kaudseid konkurente, tuues esile nende tugevused ja nõrkused. Lisaks analüüsiti, kuidas nende enda toode eristub konkurentide omadest.
Praktiliste ülesannete käigus pidid osalejad mõtlema, millised omadused muudavad nende toote unikaalseks – olgu selleks kiirem teenindus, paremad omadused, väiksemad keskkonnamõjud või taskukohasem hind. Samuti arutleti, kuidas rakendada neid eeliseid sihtturu vajaduste rahuldamiseks ja toodete esiletõstmiseks.
Toote hinnastamine ja turundus
Elbe Metsatalu andis osalejatele praktilise ülevaate, kuidas koostada tulude ja kulude prognoosi ning leida toodete tasuvuspunkt. Lisaks käsitleti turunduse nurgakive: sihtrühma määratlemist, unikaalse müügipakkumise sõnastamist ja tõhusat kommunikatsiooni. Noored õppisid, et klientidele tuleb pakkuda mitte lihtsalt toodet, vaid sellega kaasnevat kasu ja emotsiooni.
Mis saab edasi?
Järgmine koolituspäev toimub 14. jaanuaril 2025, mil keskendutakse liftikõnede koostamisele ja esitlemisele. Osalejad saavad võimaluse harjutada oma toodete tutvustamist ja saada ekspertidelt tagasisidet. Koduseks ülesandeks on mõelda läbi oma toote väärtuspakkumine, valmistada ette konkurentsianalüüs ning läbi mõelda, kuidas toodet kõige paremini turundada.
Konkurss LOOME UUEKS
Neli kuud kestva konkursi eesmärgiks on arendada õpilaste meeskonna- ja müügitöö oskusi, loovust ning suutlikkust tooteid disainida ja neid ise oma kätega valmistada. Konkursi raames leitakse ettevõtete tootmisjääkidele või kõrvalsaadustele, aga ka tarbimisjääkidele uusi kasutusvõimalusi ja valmistatakse neist müügiväärtust omavaid tooteid. Konkursist võtab tänavu osa 16 meeskonda üheksast Pärnumaa koolist.
Noortele on teekonnal toeks mentorid – leiutaja Americo Kaevand, Pärnumaa hariduse- ja noorsootöö koordinaator Evelyn Sillaots, sotsiaalne ettevõtja Indrek Linnuste, õmblusettevõtja Kristi Adamson, pika õmblusvaldkonna kogemusega Pärnumaa toiduKOBARa kogukonnajuht Merle Einola, TÜ Pärnu kolledzi täiendusõppe koordinaator Reelika Lume, Pärnu Rääma Põhikooli õpetaja Mart Kimmel ja Sindi Gümnaasiumi õpetaja Veronika Uussaar.
Konkurss on kaasrahastatud meetme “Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond” projektist “Pärnumaa innovatsioonikeskus KOBAR” ning Pärnumaa Omavalitsuste Liidu, Pärnu Linnavalitsuse ja Tartu Ülikooli poolt.
Lisainfo: Viivika Vilja, viivika@parnumaa.ee