InseneeriaKOBAR külastas Tallinna Tehnikaülikooli laboreid, tutvus Tehnopoli, AIRE klubi ja Elroni tegemistega

InseneeriaKOBAR külastas eelmisel nädalal Tallinna Tehnikaülikooli laboreid, tutvus Tehnopoli, AIRE klubi ja Elroni tegemistega. 

Kobara eesmärk

2023. aasta novembris käivitunud inseneeriaKOBARa eesmärgiks on toetada inseneeriavaldkonna arengut Pärnumaal, kus valdkonnas tegutsevate inimeste kaasabil otsitakse uusi lahendusi ja koostöövõimalusi. Koostöövõrgustiku inseneeriaKOBAR eestvedamisel korraldatakse Pärnumaa tootmis- ja tööstusettevõtetele valdkondlikke koolitusi, koostöökohtumisi ja õppereise ning külastatakse ettevõtteid.

Juunikuisel õppereisil külastati Tallinna Tehnikaülikooli Biorobootika Keskust, elektroenergeetika ja mehhatroonika insitituudi alalisvoolu kogemuskeskust, mehhaanika ja tööstustehnika instituuti, lisaks Mektoryt, K-Space’i, Tehnpoli ning Elroni Pääsküla Depood. 

AIRE

Innovatsioonikeskuses Mektory tutvustas avalike meetmete finantseerimise teenuse juht Reet Pärgmäe tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE (AI & ROBOTICS ESTONIA) poolt ettevõtetele pakutavaid teenuseid ja oodatavaid tulemusi. AIRE toetab Eesti tööstusettevõtteid nutikate digilahenduste kasutusele võtmisel tehisintellekti ja robootika vallas.

AIRE-st saab nii teadmisi, kontakte kui ka infot rahastusallikate kohta. Nende soov on tuua ülikoolid tööstusele lähemale. Ettevõtetele pakutakse uudseid erilahendusi, mida eraturult ei leia – olgu selleks siis uue tehnoloogia või tarkvara testimine, andmeanalüüsimeetodid, pilvelahendused, ennetav hooldus või digitaalsete kaksikute arendus. 

TalTech

Biorobootika Keskuse laboris andis professor Maarja Kruusmaa ülevaate keskuse tegevustest ja koostöövõimalustest ettevõtetega. Biorobootika Keskus arendab välja allveetehnoloogiaid, sealhulgas bioloogiast inspireeritud allveeroboteid, robotite täiturmehhanisme, allveeandureid ja andmeanalüüsimeetodeid. Keskus töötab rahvusvahelistes projektides koos merebioloogide, kalateadlaste, allveearheoloogide ning mereuurijatega, et lahendada keskuse poolt arendatud tehnoloogia abil just nende valdkondade probleeme.  

Elektroenergeetika ja mehhatroonika insitituudi alalisvoolu kogemuskeskuses külastati prototüüpimise laborit ning ainulaadset uurimis- ja näidiskeskuset Residential DC Innovation Hub’i ning arutleti, mil viisil saavad labor ning uurimis- ja näidiskeskus pakkuda tuge insenerivaldkonnas tegutsevatele ettevõtetele ja koostööpartneritele.

Hästi varustatud prototüüpimislabor pakub teadmustöötajatega keskkonda, kus on võimalik kasutada FDM ja SLA printereid detailide valmistamiseks, samuti mõõta signaale kasutades erinevaid seadmeid ja andureid. TalTech Residential DC Innovation Hub on esimene alalisvoolu kogemuskeskus Põhja-Euroopas, kus rakendatakse ja testitakse alalisvoolutehnoloogiaid elamutes kasutamiseks. Alalisvoolutehnoloogia muudab elamute energiavarustuse põhimõtteid, optimeerib energiavoogusid ja suurendab tulevaste hoonete energiatõhusust. Ainulaadse uurimis- ja näidiskeskuse töötas välja elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi jõuelektroonika uurimisrühm, et tõsta teadlikkust alalisvoolutehnoloogiatest ja hõlbustada üleminekut alalisvoolule ehitussektoris.  

Mehhaanika ja tööstustehnika instituudis rääkis ettevõtlusspetsialist Alar Niidas ettevõtetele ja koostööpartneritele pakutavatest erinevatest inseneeriateenustest, alustades modelleerimisest ja lõpetades tootmise optimeerimisega. Mehaanika ja tööstustehnika instituut tegeleb insenerivaldkonnas isesõitvate sõidukite, uute materjalide väljaarendamise ja kihtlisandustootmise edasiarendusega. 

Tehnopol

Tehnopoli ärilinnakus mittetulundusühinguna tegutsev K-Space on kogukonna liikme Arti Zirki sõnul oma olemuselt koostöötamise keskus, mis pakub tehnikahuvilistele kasutamiseks nii ruume kui seadmeid. Meisterdamislaboris on olemas 3D-printer, CNC-pink, puurpink, saepink, erinevad elektritööriistad ja palju muid tööriistu. Kogukonna liikmetel, keda on üle 60, on võimalik kasutada keskust ööpäevaringselt, kord nädalas toimuvad ühised kohtumised.  

Tehnopoli Sturtup Inkubaatoris võõrustasid inseneeriaKOBARa liikmeid nutitehnoloogiate valdkonna juht Anu Puusaag ja projektide assistent Kristin Puusepp. Eesti Vabariigi, Tallinna linna ja TalTech poolt asutatud teadus- ja ärilinnakus Tehnopol aidatakse alustavatel ja arenevatel tehnoloogiaettevõtetel kiiremini kasvada. Tehnopoli fookusvaldkondadeks on rohe-, tervise-, valitsus- ja kosmosetehnoloogia ning tark linn ja liikuvus.

Ettevõtetele ollakse toeks nende erinevates kasvufaasides, alustades ideest ja kontseptsioonist ning lõpetades küpsusfaasiga. Tehnopoli äriarendusmeeskond aitab tervise-, rohe- või infotehnoloogiaettevõttel leida kontakte uutel ja olemasolevatel eksportturgudel, arendada ja uuendada ettevõtte ärimudelit ning toetada tootearendustegevustes, leida koostööpartnereid, viies ettevõtte kiiresti kokku õigete inimestega ja võimalusel leida investeeringuid. 

Elron

Õppereisi viimaseks sihtkohaks oli Elroni Pääsküla Depoo, kus Elroni suurte kogemustega ja laialdaste teadmistega instruktor-vedurijuht Oliver Kuks andis ülevaate raudteeliikluse ajaloost ja tulevikust ning tutvustas, milliseid teadmisi on vaja Elronis töötamiseks ja kust neid omandada saab, kuidas ettevõte panustab ohutusse ja keskkonnahoidu ning millised on valdkonna suurimad rõõmud ja väljakutsed. 

InseneeriaKOBARa õppereis oli osalejate hinnangul huvitav, pakkudes nii uusi teadmisi kui häid kontakte. Õppereisi tulemusena sündis mitmeid koostöökokkuleppeid, mille tulemustest loodame lähiajal kuulda. 

Jaga:

Veel uudiseid

Vaata, kes said kohaliku omaalgatuse programmist toetust

Kohaliku omaalgatuse programmi 2024. aasta kevadvooru laekus 58 projektitaotlust, nendest 52 vastasid kohaliku omaalgatuse programmi (KOPi) määruse tehnilistele nõuetele ja edastati hindamisele.  Hindamiskomisjoni ettepanekule toetudes

DisainiKOBAR külastas Saaremaa ettevõtteid

DisainiKOBARa liikmed käis Saaremaal vaatamas, et millist põnevat disaini saare peal leidub. Päev algas kosmeetikabrändi HoiaSPA külastuse ja töötoaga. Oli põnev kuulda kuidas firma alguse

Rahvatervise komisjon

 1. Priit Ruut – komisjoni esimees, Tori valla abivallavanem
 2. Helve Reisenbuk, Häädemeeste humanitaarvaldkonna abivallavanem
 3. Saima Soobard, Lääneranna valla lastekaitse spetsialist
 4. Kairi Gustavson, Tori valla rahvatervise spetsialist
 5. Veera Leas, Kihnu vallavolikogu esimees
 6. Marija Andrekson, Pärnu linna rahvatervise spetsialist
 7. Marina Raid, Saarde valla sotsiaalnõunik
 8. Maarja Säde, Põhja-Pärnumaa valla kultuuri- ja spordispetsialist
 9. Ly Akenpärg, Pärnu linna TEL võrgustiku koordinaator
 10. Kristi Kuusmik-Orav, TET võrgustiku koordinaator Pärnus
 11. Kaisa Aasa, Pärnumaa Spordiliidu tegevjuht
 12. Grete Arumäe, Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna peaspetsialist
 13. Sirli Tallo, Transpordiamet ennetustöö osakonna ekspert
 14. Karin Uibo, PPA Lääne prefektuuri Pärnu politseijaoskonna piirkonnavanem
 15. Hiie Lainela, Pärnumaa Kodukant ja Punane Rist
 16. Karmen Vesselov, Kaitseliidu Pärnumaa maleva esindaja
 17. Anna-Liisa Delgado, Pärnu Haigla sotsiaalravi teenistuse juhataja
 18. Margit Seppik, Pärnu Haigla Sisekliiniku Õendushooldus Keskuse juhataja
 19. Madli Murumaa, POL maakonna haridusasutuste tervisedenduse spetsialist

Liikluskomisjon

 1. Marko Šorin – komisjoni esimees, Põhja-Pärnumaa valla abivallavanem
 2. Siim Suursild, Häädemeeste ehitusvaldkonna abivallavanem 
 3. Martin Tee, Lääneranna valla abivallavanem 
 4. Toomas Parm, Tori valla taristu nõunik 
 5. Egon Vohu, Kihnu valla vallavanem 
 6. Martti Rooden, Saarde valla haldusnõunik
 7. Toomas Tammela, Pärnu linna taristu- ja ehitusteenistuse liikluse spetsialist 
 8. Avo Rahu, Pärnumaa Ühistranspordikeskuse vanemlogistik 
 9. Tõnu Kivis, PPA Lääne prefektuuri Pärnumaa piirkonnagrupi piirkonnavanem 
 10. Renee Tammet, Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna juhataja 
 11. Hannes Vaidla, Transpordiameti taristu ehitamise ja korrashoiu Lääne üksuse juhataja 
 12. Sirli Tallo, Transpordiameti ennetustöö osakonna ekspert 
 13. Jaak Saard, Transpordiameti taristu ehitamise ja korrashoiu Lääne üksuse liikluskorraldaja 

Turvalisuse nõukogu

 1. Eiko Tammist – komisjoni esimees, Saarde vallavolikogu esimees  
 2. Külliki Kiiver, Häädemeeste vallavanem
 3. Egon Vohu, Kihnu valla vallavanem
 4. Ingvar Saare, Lääneranna valla vallavanem
 5. Marko Šorin, Põhja-Pärnumaa valla majandusvaldkonna abivallavanem
 6. Karmo Näkk, Pärnu linna linnavara- ja heakorrateenistuse juhataja
 7. Lauri Luur,  Tori valla vallavanem
 8. Hiie Lainela, Pärnumaa Kodukant
 9. Kalev Kaljuste, Regionaal- ja põllumajandusministeerium kohalike omavalitsuste poliitika osakond Pärnumaa ja Raplamaa piirkonna juht
 10. Katrin Tamm, Terviseameti Lääne regionaalosakonna vaneminspektor
 11. Renee Tammet, Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna juhataja
 12. Toomas Õmblus, Keskkonnaameti Pärnu büroo juhataja
 13. Raigo Paimla, Kaitseliidu Pärnumaa maleva pealik
 14. Veiko Germann, Kaitsepolitseiameti Lääne osakonna direktor
 15. Üllar Kütt, Pärnu politseijaoskonna juht
 16. Kristel Toming, Lääne ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör
 17. Marit Õun, Pärnu Haigla EMO teenistuse juhataja
 18. Taavi Tamberg, usuühenduste esindaja
 19. Tiina Ruul, Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi talituse Pärnu piirkonna juht
 20. Raivo Lumiste, Pärnu linnavalitsuse elanikonnakaitse ja kriisivalmiduse koordinaator
Skip to content