Aastaid oma tarbeks maheseemnetest võrseid ja idusid kasvatanud Kristi on võtnud nõuks eestimaalased rohkem väärtuslikest toitainetest pungil idusid sööma panna. Tema ettevõtte
Tamiatics OÜ kasvatas Pärnu Ettevõtlusinkubaatoris oma äriideed – pakkuda aianditele võimalust läbi masinõppe kujundada taimekasvatus strateegiaid. Tänaseks on ettevõtte loodud tarkvara mitmetes aiandites testimisel ja uuritakse maad Euroopasse laienemiseks.
Nagu paljud teised maailma muutvad ideed, sai ka Tamiatics OÜ alguse ühe asutajaliikme enda vajadusest. „Ta oli üle 10 aasta tegelenud köögiviljakasvatusega ja nägi vajadust muuta oma taimekasvatusega seotud tegevused optimaalseks ja võimalikult täpseks. Millal taimi kasta, kui palju kasta – need on ühed olulisemad küsimused, et juurekeskkond stabiilne hoida,“ selgitas ettevõtte üks asutajatest, Aare Raev. „Oleme saanud aru, et oma idee elluviimiseks peame lisaks andmeanalüüsile pakkuma ka andureid, et taimekeskkonnast kogu info kätte saada. Kasutame teiste loodud andureid ja enda loodud riistvara, et kogutud info jõuaks serverisse ja seda saaks analüüsida ning aiandi kasuks tööle panna,“ märkis ta.
Tänasesse päeva on nad oma ideega jõudnud suuresti tänu Ettevõtlusinkubaatori programmile. „Nagu iga ideega, oli ka meil võimalik edasi liikuda väga erinevates suundades. Meie peamine mentor Ivar Siimar ongi aidanud meil hoida seda joont, et liiguksime konkreetselt oma seatud eesmärkide suunas. Inkubaatori koolitused on andnud uusi teadmisi ja väärtuslikke kontakte. Oleme väga palju õppinud. Eriti positiivne on see, et kui muidu koolitustele minna, siis on grupp suur ja kui enda idee jõuadki läbi mõelda, siis koolitaja tavaliselt iga ideega tööd ei jõua teha. Meil on inkubaatoris väike grupp ja koolituse kasutegur on palju suurem,“ rääkis Aare.
Ta julgustab kõiki oma ideedega edasi töötama ja tegutsema hakata. „Idee otsas istudes ei juhtu midagi. Mida kauem istud, seda hapumaks idee läheb ja ilmselt on keegi teine sama ideed juba mingist otsast tegema hakanud. Mõistlik on hakata oma ideed katsetama, leida esimesed testkliendid, et üldse aru saada, kas ideel on jumet ja turgu,“ ärgitab Aare.
Tamiatics OÜ ideel potentsiaali on. Meeskond vaatab lisaks koduturule ringi ka Euroopas, kus on üle miljoni kasvuhoones köögivilju kasvatava aiandi, mille kogukäive ulatub 34 miljardi euroni aastas. Sellise suurusega turu nimel tasub tegutseda.
Kui sul on idee, mida soovid Pärnumaa Ettevõtlusinkubaatorisse testima ja kasvatama tulla, siis loe meie programmist rohkem SIIT ja kandideeri kohe.
Aastaid oma tarbeks maheseemnetest võrseid ja idusid kasvatanud Kristi on võtnud nõuks eestimaalased rohkem väärtuslikest toitainetest pungil idusid sööma panna. Tema ettevõtte
Ilmselt teab igaüks, kuidas võib enesetunnet mõjutada üks magamata öö. Unehäired on levinud probleem, millega paljud peavad igal ööl silmitsi seisma. Aga Dreamsville´is
Pärnumaa Ettevõtlusinkubaatori 2023. aasta üks tublimaid lõpetajaid sisenes programmi läbi kevadise “Äriideest ettevõtjaks” eriprogrammi. Ettevõtte nimeks sai INNERMORE ning selle eestvedaja on Mari
Piesta Kuusikaru is a family-owned farm located in Estonia’s scenic Soomaa region, combining rich cultural heritage with modern apple product innovation. Established in 1868 and lovingly restored by the current owners, the farm produces a variety of artisanal apple-based products, including pure apple juice, spiced apple drink, shrub syrup, slowly fermented apple cider vinegar, and award-winning apple stroop. Every product reflects their commitment to quality and craftsmanship.
Beyond production, Piesta Kuusikaru Farm is dedicated to sustainable practices and the principles of the circular bioeconomy. Recognizing the potential of apple residues like pomace, seeds, and peels, the farm actively seeks innovative ways to valorize these by-products into high-value applications. This aligns with their vision of minimizing waste and unlocking new opportunities for environmental and economic sustainability.
Piesta Kuusikaru Farm is eager to collaborate with other similar producers in the region to address shared challenges and explore innovative solutions. By pooling resources, knowledge, and ideas, they aim to foster a stronger network of sustainable producers that collectively advance the circular bioeconomy and create meaningful impacts within the industry.