Toidukobara koolitus: “Mõjus hääl – eksperdist mõjutajaks”

Aprilli lõpus toimus toiduKOBARa koolitus „Mõjus hääl – eksperdist mõjutajaks“, mille keskmes oli väikeettevõtjate esinemis- ja suhtlemisoskuste arendamine. Koolitus õpetas, kuidas oma sõnumit mõjusalt edasi anda ning kasutada teadlikult häält ja kehakeelt, et kõnelejana mõjuda usaldusväärselt.

Koolituse vajadus sündis osalejate enda soovist

Mõni koolitus on kohe nii sisukas ja mõjus, et osalejad küsivad jätkukoolituse järele – just nii juhtus jaanuaris Nurmsi Talurestos toimunud toiduKOBARa hääle- ja esinemise koolitusega. Saadud tagasisidest sündis idee minna edasi süvitsi ja personaalse juhendamisega väiksemates gruppides. Nii toimuski aprilli viimasel nädalal juba edasiarendatud koolitus “Mõjus hääl – eksperdist mõjutajaks” mis õpetas teadlikult hääle ja kehakeele kasutamist, et oma sõnumit mõjusalt edasi anda.

Teadlik hääl ja kehakeel – võtmed mõjusaks esinemiseks

Koolituspäeva eesmärk oli toetada ettevõtjate isiklikku arengut ja esinemisoskust. Saadi teada, kuidas hääle tonaalsus, kiirus, meloodilisus ning kehakeel mõjutavad seda, kuidas kuulaja sõnumit vastu võtab. Osalejad õppisid, millised on juhi ja arvamusliidri hääle omadused, kuidas luua hääle kaudu „oma brändi“ ning kuidas esineda nii, et väljaöeldu jääks kuulajatele meelde.

Praktiline õppimine väikestes töörühmades

Kogenud häälekoolitaja Katri-Liis Tilk-Tichisan juhendamisel toimusid koolitusel praktilised töötoad väikestes gruppides. Seal harjutati, kuidas kasutada erinevaid hääle „brände“ – näiteks informeerivat, autoriteetset, veenvat või inspireerivat häält – vastavalt olukorrale. Koolitaja juhendamisel sätiti sõna otseses mõttes osalejate füüsiline keha paika selliselt, et luua alusvundament kõneleja enesekindlale usutavale häälele.

Osalejad said teada, kuidas rüht ja kehaasend mõjutavad hääle tugevust ja usutavust ning miks hääle sügavus, tempo ja muud nüansid võivad sõnumi mõju mitmekordselt võimendada. Kui öeldud sõnade olulisus moodustab vaid 9% kogu tervikust, siis kõne tonaalsus, kiirus, tugevus, meloodilisus ning kehakeele mõju sellest, kuidas kuulaja sõnumit vastu võtab, on ülejäänud 91%.

Kasutati ka videotagasisidet – näiteks liftikõne salvestamist –, mis aitas osalejatel oma esinemist objektiivselt analüüsida ja täiustada.

Audentsus ja identiteedi mõistmine

Mis aga juhtus ja mida ei osanud ei koolitaja ise ega ka osalejad ette näha?
Koolitusest sai midagi enamat kui lihtsalt töötuba. Hääletööriistad hakkasid elama nii öelda oma elu. Läbi kehahoiu korrigeerimise ja hääle vabastamise häälekõlaga mängides, hakkas inimestes pinnale kerkima nende tõeline identiteet ja vastused küsimusetele, mida nad seni olid pigem vältinud.

Lisaks tehnikatele, mida kohe kasutada, tuli välja grupitöö sügavam mõju – koolitus oli paljude jaoks teekond iseenda identiteedi ja autentsuse mõtestamiseni. “Audentsus” oli sel päeval küllap kõige enam väärtustatud sõna suhtlemise kontekstis.

Hotell Vesiroos

Koolitus toimus väikeses värskelt renoveeritud Hotellis Vesiroos, mis on hubane majutusasutus Pärnu kesklinna vahetus läheduses ja annab suurepärase võimaluse privaatseteks koolitusteks väljaspool kõrghooaega. Kuna aktiivne majutushooaeg on alles algamas ja hotell nädala sees veel suletud, said osalejad nautida turvalist koolituskeskkonda ja omaette olemist kenas interjööris. Naljatamisi öeldes -broneerisime kogu hotelli 😊 Üks osalejatest märkis isegi „Korra oli tunne nagu oleks kuskil Hispaanias, sest sisehoovist paistus mõnus suur bassein, päike lõõmas“.

Osalejate tagasiside: enesekindlus ja selged tööriistad

Koolituse käigus said osalejad praktilisi tööriistu ja juhiseid, kuidas arendada oma esinemisoskusi nii digikanalites kui vahetus suhtluses klientidega. Koolitaja julgustas osalejaid astuma järgmisi samme, et olla oma valdkonna arvamusliider ja brändikandjana. Lisaks tehnikatele, mida kohe kasutada, tõid nad välja ka sügavama mõju – koolitus oli paljude jaoks teekond iseenda identiteedi ja autentsuse mõtestamiseni. Väga oluliseks peeti kaasosalejate tagasisidet ja soovitusi, mille abil oma kõnelemisoskusi edasi arendada.

Koolituselt sain juurde enesekindlust ja teadmised, kuidas oma keha ning häält kasutada, et mõjuda enesekindlana ja millele peaksin edaspidi tähelepanu pöörama.

Julgustatud ja inspireeritud. Soov edasi õppida ja ennast sellel alal arendada. Olen kaua hääle osas end haavatavana tundnud, siin aga kogesin turvalises ruumis suuremat kontakti oma väega hääle kaudu.

Pean kõige vajalikumaks harjutamisruumi, kus järjepidevalt koos neid asju harjutada. Koolitus ja jätkukoolitused on oluline teeotsa kättesaamiseks, aga siis oleks tore koos teistega harjutama hakata.

Jaga:

Veel uudiseid

Selgusid Pärnumaa parimad õpilasfirmad 2025

7. mail toimus Kultuuriklubis Tempel pidulik sündmus, kus tähistati Pärnumaa noorte edukat ettevõtlusteekonda. Ürituse korraldas ja viis läbi Pärnumaa Arenduskeskus. Sündmusel astusid lavale 17 silmapaistvat

Piesta Kuusikaru - the producer of artisanal apple products in Estonia

Piesta Kuusikaru is a family-owned farm located in Estonia’s scenic Soomaa region, combining rich cultural heritage with modern apple product innovation. Established in 1868 and lovingly restored by the current owners, the farm produces a variety of artisanal apple-based products, including pure apple juice, spiced apple drink, shrub syrup, slowly fermented apple cider vinegar, and award-winning apple stroop. Every product reflects their commitment to quality and craftsmanship.

Dedicated to sustainable practices

Beyond production, Piesta Kuusikaru Farm is dedicated to sustainable practices and the principles of the circular bioeconomy. Recognizing the potential of apple residues like pomace, seeds, and peels, the farm actively seeks innovative ways to valorize these by-products into high-value applications. This aligns with their vision of minimizing waste and unlocking new opportunities for environmental and economic sustainability.

Piesta Kuusikaru Farm is eager to collaborate with other similar producers in the region to address shared challenges and explore innovative solutions. By pooling resources, knowledge, and ideas, they aim to foster a stronger network of sustainable producers that collectively advance the circular bioeconomy and create meaningful impacts within the industry.

Rahvatervise komisjon

  1. Priit Ruut – komisjoni esimees, Tori valla abivallavanem
  2. Helve Reisenbuk, Häädemeeste humanitaarvaldkonna abivallavanem
  3. Saima Soobard, Lääneranna valla lastekaitse spetsialist
  4. Kairi Gustavson, Tori valla rahvatervise spetsialist
  5. Veera Leas, Kihnu vallavolikogu esimees
  6. Marija Andrekson, Pärnu linna rahvatervise spetsialist
  7. Marina Raid, Saarde valla sotsiaalnõunik
  8. Maarja Säde, Põhja-Pärnumaa valla kultuuri- ja spordispetsialist
  9. Ly Akenpärg, Pärnu linna TEL võrgustiku koordinaator
  10. Kristi Kuusmik-Orav, TET võrgustiku koordinaator Pärnus
  11. Kaisa Aasa, Pärnumaa Spordiliidu tegevjuht
  12. Grete Arumäe, Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna peaspetsialist
  13. Sirli Tallo, Transpordiamet ennetustöö osakonna ekspert
  14. Karin Uibo, PPA Lääne prefektuuri Pärnu politseijaoskonna piirkonnavanem
  15. Hiie Lainela, Pärnumaa Kodukant ja Punane Rist
  16. Karmen Vesselov, Kaitseliidu Pärnumaa maleva esindaja
  17. Anna-Liisa Delgado, Pärnu Haigla sotsiaalravi teenistuse juhataja
  18. Margit Seppik, Pärnu Haigla Sisekliiniku Õendushooldus Keskuse juhataja
  19. Madli Murumaa, POL maakonna haridusasutuste tervisedenduse spetsialist

Liikluskomisjon

  1. Marko Šorin – komisjoni esimees, Põhja-Pärnumaa valla abivallavanem
  2. Siim Suursild, Häädemeeste ehitusvaldkonna abivallavanem 
  3. Martin Tee, Lääneranna valla abivallavanem 
  4. Toomas Parm, Tori valla taristu nõunik 
  5. Egon Vohu, Kihnu valla vallavanem 
  6. Martti Rooden, Saarde valla haldusnõunik
  7. Toomas Tammela, Pärnu linna taristu- ja ehitusteenistuse liikluse spetsialist 
  8. Avo Rahu, Pärnumaa Ühistranspordikeskuse vanemlogistik 
  9. Tõnu Kivis, PPA Lääne prefektuuri Pärnumaa piirkonnagrupi piirkonnavanem 
  10. Renee Tammet, Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna juhataja 
  11. Hannes Vaidla, Transpordiameti taristu ehitamise ja korrashoiu Lääne üksuse juhataja 
  12. Sirli Tallo, Transpordiameti ennetustöö osakonna ekspert 
  13. Jaak Saard, Transpordiameti taristu ehitamise ja korrashoiu Lääne üksuse liikluskorraldaja 

Turvalisuse nõukogu

  1. Eiko Tammist – komisjoni esimees, Saarde vallavolikogu esimees  
  2. Külliki Kiiver, Häädemeeste vallavanem
  3. Egon Vohu, Kihnu valla vallavanem
  4. Ingvar Saare, Lääneranna valla vallavanem
  5. Marko Šorin, Põhja-Pärnumaa valla majandusvaldkonna abivallavanem
  6. Karmo Näkk, Pärnu linna linnavara- ja heakorrateenistuse juhataja
  7. Lauri Luur,  Tori valla vallavanem
  8. Hiie Lainela, Pärnumaa Kodukant
  9. Kalev Kaljuste, Regionaal- ja põllumajandusministeerium kohalike omavalitsuste poliitika osakond Pärnumaa ja Raplamaa piirkonna juht
  10. Katrin Tamm, Terviseameti Lääne regionaalosakonna vaneminspektor
  11. Renee Tammet, Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna juhataja
  12. Toomas Õmblus, Keskkonnaameti Pärnu büroo juhataja
  13. Raigo Paimla, Kaitseliidu Pärnumaa maleva pealik
  14. Veiko Germann, Kaitsepolitseiameti Lääne osakonna direktor
  15. Üllar Kütt, Pärnu politseijaoskonna juht
  16. Kristel Toming, Lääne ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör
  17. Marit Õun, Pärnu Haigla EMO teenistuse juhataja
  18. Taavi Tamberg, usuühenduste esindaja
  19. Tiina Ruul, Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi talituse Pärnu piirkonna juht
  20. Raivo Lumiste, Pärnu linnavalitsuse elanikonnakaitse ja kriisivalmiduse koordinaator
Skip to content