Pärnumaa õpilased ja õpetajad osalesid järjekordselt Baltikumi suurimal ärifestivalil sTARTUp Day, et saada inspiratsiooni, laiendada oma teadmisi ning luua uusi kontakte. Pärnumaa Arenduskeskuse eestvedamisel said õpilased ja õpetajad osa tipptasemel ettekannetest, aruteludest ja praktilistest töötubadest, mis pakkusid kasulikke teadmisi nii noortele kui ka ettevõtluse ja rahatarkuse õpetajatele.
Festivalil osalesid 2024. aasta Pärnumaa parima õpilasfirma Ferte liikmed (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist), õpilas- ja õppefirmade laatade korraldusmeeskonnad, rahatarkuse klubi eestvedajad ning õpetajad Pärnu Koidula Gümnaasiumist, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, Paikuse Koolist, Tori Põhikoolist, TÜ Pärnu kolledžist ja Vändra Gümnaasiumist.
sTARTUp Day – koht innovatsiooniks ja inspiratsiooniks
Juba üheksandat korda toimunud sTARTUp Day tõi kolmeks päevaks Tartusse kokku enam kui 3500 osalejat – ettevõtjaid, investoreid, teadlasi ja startup-maailma huvilisi. Festival pakkus mitmekesist programmi, mis hõlmas inspireerivaid ettekandeid, arutelusid, praktilisi töötubasid ja võrgustumisvõimalusi.
Festivalil esinesid mitmed tunnustatud spetsialistid. Tootedisaini ekspert Andrei Herasimchuk, kes on teinud silmapaistvat karjääri suurfirmades Adobe, Figma, Twitter ja Yahoo, rääkis digitaalse disaini arengust ja õppetundidest viimase 40 aasta jooksul.
Kogenud Eesti ettevõtja, Pipedrive’i kaasasutaja ja ingelinvestor Ragnar Sass, kes on investeerinud enam kui 50 ettevõttesse ja keskendub nüüd kaitsetehnoloogiale, käsitles oma ettekandes selle valdkonna tulevikku ja võimalusi.
Riskikapitalifondi Superangel investeerimisjuht ning Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni juhatuse esimees Kaari Kink jagas teadmisi rahastamisest ja investeerimisest. Ta juhib Superangelis 300 000 kuni 1 miljoni euro suuruseid investeeringuid Baltikumi ja Põhjamaade innovaatilistesse idufirmadesse, näiteks Askel.ai ja Nanordica. Superangeli investorid on toetanud enam kui 50 tehnoloogiaettevõtet, teiste seas ka ükssarvikuid nagu Bolt, Wise ja Pipedrive.
Paari päeva jooksul toimus üle 40 seminari, kus käsitleti erinevaid teemasid, sealhulgas tootlikkust ja ajajuhtimist, meeskonnatööd, rahastamist ja investeeringuid ning tehnoloogia ja innovatsiooni arenguid. Lisaks toimus pitchimisvõistlus, kus varajase staadiumi idufirmad esitlesid oma ideid investoritele ja publikule. Kokku jagati võistlusel enam kui 550 000 euro väärtuses investeeringuid ja auhindu.
Lisaks põhiprogrammile toimus üle 30 kõrvalürituse, sealhulgas Tartu linna ekskursioonid, kiirkohtingud võrgustumiseks ning meelelahutuslikud üritused nagu sTARTUp Night, Karaoke Night jne.

Õpetajate kogemused
Ettevõtlusõpetajad näevad sTARTUp Dayd kui suurepärast võimalust oma teadmiste täiendamiseks ja koostöökontaktide loomiseks. Pärnu Koidula Gümnaasiumi õpetaja Mari Erm-Reining sõnul oli eriti huvitav kuulata start-upide lugusid õnnestumistest ja ebaõnnestumistest ning samuti turunduse teemadel esinenud eksperte. „Need teadmised on olulised, sest aitavad mul oma õpilastele edasi anda värskeimat teavet ja parimaid praktikaid, kuidas arendada oma ettevõtlusideid ja edukalt turule siseneda,“ selgitas ta.
Tartu Ülikooli Pärnu kolledži täiendusõppe koordinaator ja Pärnumaa õpilasfirmade juhendaja Reelika Lume kinnitas, et festivalil osalemine aitab end kursis hoida ärimaailmas toimuvaga ning on suurepärane võimalus võrgustumiseks. Samuti kiitis ta programmi mitmekesisust, kus igaüks leiab endale huvipakkuvat. “Start-upi maailma vähetundva inimesena on nii põnev neid asjalikke inimesi kõrvalt vaadata. sTARTUp Day inspireerib ka ennast uusi asju katsetama ja oma ala asjatundjate kogemustest õppima.
Mitmendat korda külastades on võimalik ka programmi osas palju teadlikumaid otsuseid teha ja kogu festivali põhi- ja kõrvalürituste paketist enda jaoks rohkem saada. Seekord ammutasime inspiratsiooni, kuidas turundust ja meeskonnatööd paremini õpetada! Aitäh arenduskeskusele, kes aitab sellisest põnevast sündmusest osa saada.”
Pärnumaa rahatarkuse klubi eestvedajad Hanna Kuldsaar-Sarv ja Liisi Kirch jäid samuti sündmusega väga rahule. Hanna sõnul oli festivalil osalemine suurepärane võimalus silmaringi laiendamiseks. „Siit saab palju uusi teadmisi, mida mujalt Eestist ei leia,“ rõhutas ta. Liisi Kirch tõi esile sTARTUp Day suurima väärtuse – kontaktide loomise. „Erinevalt tavapärastest konverentsidest pakub sTARTUp Day mitmekesist ja põnevat programmi, kus leidub midagi igale maitsele. Ent kõige väärtuslikumad on siiski eravestlused startup-ettevõtjate, teadlaste ja investoritega – need annavad selge ülevaate turul toimuvast,“ nentis ta.

Noorte muljed
Pärnumaal mitmeid õppefirmade laatasid korraldanud Pärnu Koidula Gümnaasiumi õpilased Elisabeth Tagobert ja Loore Lee Allmaa nentisid, et sTARTUp Day andis neile inspiratsiooni ja väärtuslikke teadmisi. „sTARTUp Day on ideaalne koht võrgustiku loomiseks. Sul on võimalus suhelda otse kogenud ettevõtjate, investorite ning uuendusmeelsete inimestega, kes on tihtipeale valmis jagama oma teadmisi ja kogemusi. Just sellistel kohtumistel saavad tekkida uued koostööd ja ideed, mis võivad viia järgmise suure läbimurdeni.
Festival annab praktilisi teadmisi ja julgust katsetada. Erinevad töötoad, esitlused ja paneeldiskussioonid pakuvad kasulikku infot nii ettevõtlusest, rahandusest, tehnoloogiast, kui ka enesejuhtimisest ning produktiivsusest. Noorele, kes alles otsib oma teed, on see ideaalne stardiplatvorm, kus ideest võib saada konkreetsem mõte. Üritus inspireerib meid suurelt mõtlema ja mugavustsoonist välja astuma.
Edulood, läbikukkumistest õpitud õppetunnid ja lavalt kõlavad motiveerivad sõnumid annavad tõuke tegutseda ning julgust proovida isegi siis, kui esialgu võib midagi tunduda keeruline. sTARTUp Day ei ole ainult ettevõtjatele – see on kõigile, kes soovivad alustada oma äri, omandada uusi oskusi või lihtsalt silmaringi laiendada,” rääkisid Elisabeth ja Loore Lee, kes mõlemad on varasematel aastatel ka selle ürituse korraldustiimis vabatahtlikuna kaasa löönud ning saadud väärtuslikke õppetunde Pärnumaa õppefirmade laatade läbiviimisel rakendanud.

Maailm vallutati Pärnust
sTARTUp Day demoalal ja õhtustel üritustel kõlas Pärnu noorte Loore Lee Allmaa ja Elisabeth Tagoberti loodud Spotify esitusloend. Valmistudes ärifestivaliks, panid neiud kokku ürituse nimelise playlisti. Juhuslikult jäi nende esitusloend avalikuks ning üritusel viibides avastasid nad üllatusega, et kõikjal kõlab just nende valitud muusika.
sTARTUp Day 2025 oli järjekordne tähtis verstapost Pärnumaa ettevõtlike noorte ja õpetajate teekonnal, pakkudes neile nii uusi teadmisi kui ka motivatsiooni. Festival näitas taas, et just sellised mitmekülgselt köitva sisuga rahvusvahelised sündmused edendavad innovatsiooni ja ettevõtluskultuuri ning loovad platvormi tuleviku arenguks.