Esileht > Noorte ettevõtlus
Ettevõtlusõppe arendamisel tehakse koostööd koolide ja Junior Achievement Eestiga.
Mini- ja õpilasfirmade tegevuse toetamiseks korraldatakse erinevaid koolitusprogramme, mis hõlmab endas ideede genereerimist, meeskonna, ärimudeli, turunduse, esinemise ja kontaktmüügi koolitusi. Koolitusprogrammide eesmärgiks on pakkuda õpilastele ja õpetajatele koolivälist ja praktilist tuge ettevõtlusõppe rakendamiseks.
Pärnumaa Arenduskeskuse loodud koostöövõrgustiku kaudu on õpetajatel ja õpilastel võimalik mini- ja õpilasfirmade tegevustesse kaasata ettevõtjatest mentorid, kutsuda ettevõtjad koolidesse esinema või minna ettevõtetesse õppekäikudele.
Arenduskeskuse, koolide, õpetajate ja ettevõtete koostöös korraldatakse iga-aastaselt maakondlikke mini- ja õpilasfirmade laatasid ja võistluseid. Ettevõtjad on kaasatud võistluste ja konkursside žürii töösse ning toetavad üritusi auhindadega.
Võistlused „Pärnumaa parim minifirma“ ja „Pärnumaa parim õpilasfirma“ on Pärnumaa Arenduskeskuse algatatud iga-aastased sündmused, mille eesmärgiks on propageerida ettevõtlusõpet, innustada õpilasi osalema ettevõtlusõppega seotud praktilistes tegevustes, andes neile esinemisvõimaluse ja võistluskogemuse.
Võistlused toimuvad igal kevadel, märtsis või aprillis ning seal saavad osaleda kõik Pärnumaa koolide õpilaste minifirmad, mini-minifirmad, õpilasfirmad ja õpiettevõtted, mis on registreeritud JA Eesti Õpilasfirmade registris. Võistluspäeval saavad noored esitleda oma tooteid ja teenuseid müügialal, esineda laval ning arutada oma ideid žüriiga.
Erinevates kategooriates tunnustatakse silmapaistvamaid mini- ja õpilasfirmasid, et motiveerida noori oma ettevõtmisi edasi arendama. Auhindu antakse näiteks meeskonnatöö, müügi- ja turundusoskuste, innovatsiooni ja keskkonnasõbralikkuse eest.
Mini- ja õpilasfirmade võistluspäev pakub ka üldsusele ainulaadset võimalust näha Pärnumaa noorte innovaatilisust ja ettevõtlikkust, mis aitavad kujundada nende tulevikku ja ettevõtlusteekonda.
Aasta lõpus toimuvad Pärnumaal traditsioonilised õpilasfirmade laadad, mis toovad kokku noored ettevõtjad üle Eesti. Laadal on võimalus tutvuda mitmekesise tootevalikuga – alates ehetest ja rõivastest kuni lauamängude ja tehnoloogiliste lahendusteni.
Osalemine õpilasfirmas annab noortele praktilise kogemuse ettevõtja teekonnast, arendades samal ajal kriitilist mõtlemist ja probleemide lahendamise oskusi, mis on väärtuslikud igas eluvaldkonnas. Laadal osalemine õpetab suhtlemis- ja müügioskusi, samas kui reaalne müügikogemus kasvatab esinemisjulgust ja enesekindlust, andes julgust edaspidiseks.
Õpilasfirmade laadad toimuvad sageli koostöös suuremate kaubanduskeskustega, et jõuda laiema publikuni. Kaubanduskeskuste külastajatel on võimalus noori toetada, saada inspiratsiooni noorte loovusest ja uuenduslikest lahendustest ning soetada põnevaid tooteid. Samuti korraldatakse laatu koostöös kohalike kogukondadega väiksemates piirkondades, näiteks Vändras, Sindis ja Paikusel.
Laatade korraldamisse on kaasatud ka noored ise, kes võtavad vastutuse ürituse ettevalmistuse ja läbiviimise eest. See annab neile väärtuslikke kogemusi meeskonnatöös ja juhtimises ning õpetab koostööd nii omavahel kui ka ettevõtetega. Kohalikud ettevõtted ja toetajad innustavad noori auhindade ja tunnustusega, aidates seeläbi kasvatada uue põlvkonna ettevõtlikkust ja ettevõtlusvaimu.
Arenduskeskuse ja koolide koostööna osaletakse üheskoos üle-eestilistel sündmustel. Koostöö tulemusena on vähenenud killustatus, tegevused toimuvad süsteemselt ning sõltumata kooli suurusest või asukohast on õpilastel võimalus arendavates ja silmaringi avardavates tegevustes osaleda.
Noorte ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe arendamine erinevate osapoolte koostööna loob head eeldused noore arenguks, kes saab elus hästi hakkama ning on sealjuures õnnelik. Ettevõtlikus keskkonnas kasvanud noorel säilib side kodukohaga ning pärast maailma avastamist on ta valmis tulema kodukohta tagasi ning panustama oma teadmiste ja oskustega piirkonna arengusse.