4.-5. detsember toimus Pärnumaa Ettevõtlusinkubaatori õppereis Lätti, kus kohtuti erinevate ettevõtete ja organisatsioonidega. Reisi eesmärgiks oli näha seda, kuidas toimetavad Riias erinevad ettevõtted ning samas otsida ka mitmeid koostöökohti. Kohtumisi sealsete ettevõtetega aitas läbi viia LIAA, mis on sarnane organisatsioon Eestis toimetava EAS’iga.
Kohtumised ettevõtjatega
Esimesel päeval külastati esimesena Viskali sotsiaalse ettevõtluse piirkonda, mis toimetab läbi Free Riga organisatsiooni. Tegemist on täiesti omapärase kohaga, mis natukene sarnaneb erinevatele loomelinnakutele. Tegemist on endise Riia tehnikaülikooli majaga, kus täna toimetab umbkaudu 200 erinevat ettevõtet. Maja ise on pigem halvas seisukorras ning vajab suuremat remonti. Tegemist on suurema kommuuniga, sest lisaks ettevõtlusele elavad mitmed inimesed samas majas. Hoone anti organisatsioonile rendile 25ks aastaks ning plaan ongi sellest välja arendada üksteist toetav kommuun, kus erinevad ettevõtmised saavad koos kasvada. Oma tooteid tutvustas seal ettevõte Liberated, kes toodab riideid ratastoolis liiklevatele inimestele.
Seejärel külastasime Ro Studiot, mis toodab käsitööna erinevaid ehteid. Kohalikust Riia ettevõtlusinkubaatorist väljakasvanud ettevõttes toimetavad elukaaslastena Terēze ja Roberts. Kusjuures ehete valmistamisega tegeleb Roberts ning Terēze arendada on äri teised osad. Samas oli päris huvitav kuulda, kuidas nad ei tee üldse eriti turundust, sest neile ei meeldi see. Nad panustavad suust-suhu turundusele, mis seni paistab toimivat.
Õhtupoole kogunesime LIAA peakontorisse, kuhu olid kutsutud enda kogemusi LIAA’ga jagama kaks ettevõtet.
Üks neid oli väike IT-ettevõte it4real, kes tegutseb väga erinevates valdkondades ning areneb pidevalt läbi uute väljakutsete. Nendes uusim toode on eraldi tarkvara, mis automaatselt koostab töötajate graafikuid. Tegemist on lahendusega, mis suurettevõttes hoiab kokku kümneid tunde tööd.
Teise ettevõttena tutvustas enda lugu Brain Games CEO Eglis Grasmanis, mis tegeleb lauamängude arendamise ja tootmisega. Tema lugu oli päris huvitav, sest äriidee sai alguse, kui nad sõpradega mängisid esimest korda tuntud lauamängu KATAN, mille ametlikud esindajad nad hetkel on. Seejärel on nad kasvanud päris suureks ettevõtteks ligi 100 töötaja ja 15 poega üle baltikumi. Nendest kolm mängude poodi asub ka Eestis. Paljudele oli üllatus, et Brain Games on Läti ettevõte, sest nende logo näeb paljude Eestis müüdavate mängude peal.
Teisel päeval külastasime ettevõtet Munio, mis tegutseb peamiselt küünalde tootmisega. Kõik nende tooted on käsitööküünlad, mis tehtud sojavahast. Tegemist on väikese ettevõttega, mida juhivad õed Elina ja Laura. Äriidee sai kusjuures alguses kui Elina pidas kohvikut ning ta avastas, et palju tal kulub raha küünalde põletamisele. Ta avastaski sojavaha, mis põleb poole kauem kui parafiin ning ei ole tervisele kahjulik. Tänaseks töötab nende juures 6 inimest ning nende ettevõtte käive läheneb ühele miljonile.
Läti inkubatsiooniprogrammi ülevaade
Viimasena külastasime kohalikku Riia loomeinkubaatorit. Nende üks tuntumaid edulugusid on Tuta lood, mis Lätis on väga populaarsed (planeeritakse isegi oma teemaparki) ning sama sari jookseb ka Eestis ERR’is ning on leitav Youtubest. Riia loomeinkubaatori juht Karine andis ülevaate, kuidas Lätis kogu inkubaatorite süsteem on ülesse ehitatud ning see oli väga muljetavaldav:
- Üle Läti 12 inkubaatorit ligi 50 töötajaga.
- Tegevusi rahastab riik koos Euroopa Liidu vahenditega.
- Inkubantidel on võimalik saada rahalisi toetusi (50% oma finantseering) kuni 200 000€ ulatuses.
- Osalemine programmis on ettevõtetele tasuta, mis samas tekitab mõnikord probleeme motivatsiooniga programmis 100% kaasa lüüa.
- Programmis saab osaleda kuni 4 aastat.
2017 aastast kestnud programm on olnud edukas. Tulemused 2022. aasta lõpu seisuga on:
- Ligi 900 programmis osalenud ettevõtet.
- 2371 uut loodud töökohta kogu Lätis.
- Ligi 300 miljonit ettevõtete käive koku, millest 52% eksport.
- 40.2 miljonit eurot makstud maksudena.
- 13.8 miljonit eurot antud toetustena ettevõtetele.
Kogu programmi maksumus Läti riigile on olnud natukene üle 27 miljoni euro ehk juba praegu on investeeritud raha läbi maksude tagasi teenitud. Arvestada tuleb ka kogu tehtud töö suuremat pilti, sest kindlasti toimetavad paljud ettevõtted väga pikalt. Kuna tegevused on seotud Euroopa Liidu rahastusega, siis läheb sarnaselt Pärnule kogu nende inkubatsiooni programm mõneks ajaks pausile, kus seda natukene ümber disainitakse.
Õppereisil osales ühtekokku 10 Pärnumaa Ettevõtlusinkubaatoris juba osalenud või hetkel programmis olevat ettevõtet. Tagasiside põhjal oli tegemist hea reisiga kõikidele, sest see andis hea võimaluse näha, kuidas asju tehakse Pärnust väljaspool ning samas ka leida koostöökohti. Kohtutud ettevõtete tegevusvaldkonnad kattusid ka osade Pärnumaa ettevõtlusinkubaatoris olevate ettevõtetega. Kutsusime Riia ettevõtlusinkubaatori esindajaid meile Pärnusse külla ning nad lubasid selle plaani võtta.