Sellel teisipäeval 30. aprillil korraldasime Pärnumaa omavalitsustele ning koostööpartneritele päevase külastuse Valmiera linna. Eesmärk oli näha, et kuidas Pärnumaa naabermaakond toimetab ning mismoodi nad enda regiooni investeeringuid meelitavad.
Lätis on omavalitsuste juhtimine natukene teistmoodi kui Eestis. Seal on volikogu esimees sama, kes Eestis linnapea või vallavanem. Lisaks juhib volikogu esimees nii linna kui kogu maakonda.
Kogu regioonist andis hea ülevaate linnapea ja volikogu esimees Jānis Baiks.
Mõned tähelepanekud
- Valmiera maakonnas elab 53 967 inimest, kellest 24 757 inimest Valmiera linnas.
- Igapäev sõidab linna tööle umbkaudu 7000 inimest nii Valmiera maakonnast kui ümberkaudsetest maakondadest.
- Valmiera linnas on suurem elamuprobleem. Seetõttu on Valmiera ehitanud juba ühe 150 korteriga üürimaja ning järgmine 130 korteriga läheb ehitamisele.
- Linnas sõidavad bussid elektri ja vesinikuga.
- Maakonna eelarve on 124 miljonit eurot (sama rahvaarvuga Pärnu linna eelarve on 105 miljonit).
- 45% eelarvest investeeritakse haridusse, mis on rohkem kui keskmiselt Lätis.
- Õpilastele on ehitatud eraldi õpilaskodu.
- Kõrgharidust arendatakse koostöös erasektoriga. Suur osa tehnikaülikooli õppetööst toimub ettevõtetes kohapeal.
- SKP elaniku kohta on kõrgem kui Läti keskmine jäädes alla ainult Riia linnale.
- 99.3% elanikest on Valmiera linna elukeskkonnaga rahul (Läti statistikaameti andmed).
- Olulisel kohal on sporditaristu arendamine. Linnas on oma jäähall, korvpallihall, ujula, spa, kergejõustiku hall ja staadion, BMX rada ja palju muud. Õpilaste hõivatus spordis on 2x suurem kui Lätis keskmiselt.
- Paljud peavad Valmierat tööstuslinnaks, kuid 2027. aasta Euroopa kultuuripealinna valimisel jäädi 1 häälega alla Liepajale. Tegelikkuses toimub Valmiera maakonnas palju üritusi ning kultuurielu on kirev. Näiteks Valmiera sünnipäev on 3 päeva kestev festival.
- Euroopa toetusfondist saadi 20 miljoniline toetus uue tööstusala arendamiseks. Selle arendamisega alustatakse see aasta. Suure maa-ala keskel asub raudtee, mis viib otse Riiga. Tegemist on potentsiaalse kohaga, kuhu võiks tulla Fibenoli 700 miljoni eurone investeering.
- Valmieral on kontor ka Riia linnas, kus töötab püsivalt 3 inimest, kes käivad ministeeriumites asju ajamas ning tegelevad erinevate teemadega, et Valmierasse meelitada investeeringuid.
Peale esitluse tegemist tegime 1,5 tunnise sõidu linnas, kus linnapea Janis Baiks tutvustas erinevaid kohti ning rääkis paljude erinevate tegevuste taustast. Kogu väljasõidu vast kõige olulisem järeldus oli see, et kui kesksele kohale on Valmieras pandud kohaliku elukeskkonna arendamine ning seeläbi luua head võimalused ettevõtluse meelitamiseks.
Mainimata ei saa jätta ka linnapea Janis Baiksi enda faktitäpseid teadmisi kogu linnast ja regioonist. Reisi järel sai tõdeda, et meil on palju sarnaseid väljakutseid, kuid lätlastelt on õppida nii mõndagi.