21. novembril toimus järjekordne Sügiskool, teemaks seekord uimastid haridusasutustes. Kutsutud olid mitte ainult õpetajad, vaid kõik Pärnumaa haridusasutuste töötajad.
Esinejad erinevatest organisatsioonidest
Arengupäeva esimeses pooles jagasid Tervise Arengu Instituudist Agne Kivisaar (vaimse tervise edendamise osakonna projektijuht) ja Tiina Kuusik (uimastite ja sõltuvuse keskuse vanemspetsialist) teadmisi, kuidas integreerida uimastiennetust õppeainetega, kuidas noortega suhelda ja probleemide puhul koos noortega lahendusi leida. Tehti palju grupitöid, kus osalejad said omavahel arutada ja hulgaliselt kogemusi vahetada.
Pärast lõunat liitusid veebi teel Saaremaa gümnaasiumi direktor Ivo Visak ja sama kooli õppenõustaja-sotsiaalpedagoog Marii Kõrgesaar. Nemad andsid põneva ülevaate, kuidas Saaremaa gümnaasiumis uimastitega, täpsemalt e-sigareti omamise ja tarvitamisega seotud olukorrad lahendatakse ja ohjes hoitakse.
Uimastiteema Pärnumaa alaealiste seas politsei vaates andis PPA Lääne prefektuuri Pärnu politseijaoskonna piirkonnavanem Karin Uibo. Osalejad said ülevaate alaealiste poolt toime pandud süütegudest erinevate sõltuvusainete mõju all ning kokkuvõtte, mis aineid maakonnas alaealised kasutavad. Lisaks rääkis Karin Uibo politsei poolt tehtud kontrolltehingutest, mille eesmärk tuvastada kui kättesaadavad on alaealistele sõltuvusained kauplustes nii Pärnu linnas kui maakonnas.
Osalejad said vaadata ja katsuda erinevaid keelatud ainete tarvitamiseks vajalikke vahendeid, et neid vajadusel ära tunda ning Karin tõi ka välja paragrahvid Põhikooli- ja gümnaasiumiseadusest, kus loetletud õpilastele koolis keelatud ained ning milliseid tugi- ja mõjutusmeetmeid on võimalik ja lubatud õpilase suhtes rakendada. Karinil oli esitlusse kaasatud üllatusesineja, kelleks oli politsei erivahend ehk tragi (ja ka väga armas) narkokoer.
Arengupäeva lõpetas Anna-Liisa Delgado, kes koordineerib Pärnu Haigla Sotsiaalravi teenistuse teenuseid, mille korraldada on ka laste ja noorte vaimse tervise keskus. Anna-Liisa tutvustaski kõigepealt Sotsiaalravi teenistust, töökorraldust, teenuseid, meeskonda ja kuidas nende poole pöörduda. Oma ettekande teises pooles jagas osalejatele praktilisi nippe, kuidas aidata leida abivajajal noorel motivatsiooni ja kuidas neid toetada muutuste protsessis, kuidas saada noortega kontakti keeruliste teemade käsitlemisel, mitte neid hoopis eemale peletada.
Imelahendust ei ole
Kokkuvõtteks sobivad hästi ürituse TÜ Pärnu kolledži koostööpartneri ja Pärnumaa tervist edendavate koolide koordinaatori Reelika Lume sõnad: „ Ühte imelahendust uimastiennetuses ei ole – väikesed sammud ja erinevad tegevused ning vahetame noortega suheldes iroonia empaatia vastu!“
Üritus toimus koostöös Pärnumaa Arenduskeskuse, Pärnumaa Omavalitsuste Liidu, Tervise Arengu Instituudi ja TÜ Pärnu kolledžiga.