6. detsembril 2024 toimus Pärnumaa Kutsehariduskeskuses Eesti Maaülikooli korraldatud infopäev „Kogukonnaenergeetika edendamise võimalused maapiirkondades“. Üritus pakkus praktilisi teadmisi, kuidas edendada kogukonnaenergeetikat ja kasutada Lääne-Eesti ringbiomajanduse teekaardi lahendusi Pärnumaa kestlikuks arenguks. Infopäeva juhtis Eesti Maaülikooli maamajanduse ökonoomika õppetooli juht ja tenuuriprofessor Rando Värnik.
Kogukonnaenergeetika – kogukondade võimalus energiasõltumatuseks
Infopäeval jagas Energiaühistu esindaja Joosep Veerme kogukonnaenergeetika kontseptsiooni ja tutvustas valdkonna arenguid Eestis. Ettekandes rõhutati, kuidas kohalikud kogukonnad saavad taastuvenergia projekte algatada ja arendada, et suurendada energiavarustuse sõltumatust, parandada piirkondlikku majanduslikku stabiilsust ning toetada rohepööret.
Käsitleti ka regulatsioone ja praktilisi näiteid edukatest kogukondlikest energiaprojektidest, mis võiksid olla inspiratsiooniks Pärnumaa kogukondadele.
Ringbiomajanduse teekaart – suunanäitaja Pärnumaa kestlikuks arenguks
Rando Värnik tutvustas Eesti Maaülikooli koostatud Lääne-Eesti ringbiomajanduse teekaarti, mis pakub terviklikke lahendusi piirkonna bioressursside tõhusaks kasutamiseks. Tutvustati, kuidas ringbiomajanduse põhimõtted võimaldavad siduda biomassi kasutuse energiatootmise ja ettevõtluse arendamisega, luues nii uusi töökohti kui ka säästlikke lahendusi kohalike ressursside rakendamiseks.
Teekaart sobitub hästi Pärnumaa arengustrateegiaga, mille eesmärk on muuta piirkond roheliseks ja innovatiivseks keskuseks, toetades kohalike ettevõtete konkurentsivõimet ning edendades kestlikku arengut.
Ürituse tähtsus Pärnumaa arengustrateegia valguses
Infopäev tõi esile kogukonnaenergeetika ja ringbiomajanduse rolli Pärnumaa arengustrateegia „Pärnumaa 2035+“ eesmärkide saavutamisel. Strateegia rõhutab piirkonna loodusvarade kestlikku kasutamist, uute tehnoloogiate ja kompetentside juurutamist ning kohalike kogukondade tugevdamist. Infopäeva arutelu aitas tõstatada konkreetseid ideid ja lahendusi, kuidas energiavarustust ja bioressursside kasutust saaks Pärnumaa huvides paremini siduda.
Ettekanded ja arutelu rõhutasid vajadust süvendada koostööd ettevõtluse tugiorganisatsioonide, kogukondade, ettevõtjate ja kohalike omavalitsuste vahel, et ellu viia kogukondlikke energiaprojekte ja rakendada ringbiomajanduse võimalusi. Ürituse lõpus tõdeti, et kogukonnaenergeetika ja ringbiomajandus pole mitte ainult keskkonnasõbralikud, vaid ka olulised vahendid Pärnumaa elukvaliteedi ja majandusliku potentsiaali tõstmiseks.
Pärnumaa tulevikuvisiooniga „Ühiselt uue energiaga“ haakuv infopäev toimus MAK 2014–2020 meetme „Teadmussiirde programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ ühistegevuse valdkonna raames ning seda toetas Euroopa Liit.