Põhjamaade Ministrite Nõukogu avaliku halduse mobiilsusprogrammi toetatud projekt toimub juba kaheksandat korda. Igal aastal on kindel teema, millele keskendutakse. Sel korral oli fookus kommunikatsioonil ja eelneval valmisolekul kriisideks. Külastasime erinevaid omavalitsuse asutusi ja vabatahtlike organisatsioone.
Islandi kogemused
Islandil veedetud ajal külastasime kõigepealt Reykjavikis asuvat omavalitsuste liitu, kus saime ülevaate Islandi üldandmete ja omavalitsuste töö kohta. Sarnaselt meile on viimaste aastate jooksul omavalitsuste arv vähenenud ehk kokku on liidetud paljud väiksemad piirkonnad. Sellegi poolest on ligi 400 000 elaniku kohta 64 omavalitsust.
Pealinnas asuv Islandi Terviseministeerium andis ülevaate peamistest eelkõige noortega seonduvatest murekohtadest. Neil on olemas väga hea koostöö koolidega, kus kooliõed tegelevad igapäevaselt lisaks füüsiliste terviseandmete kogumisele ka vaimse tervisega. Aastate jooksul on kokku kogutud väga mahukas statistika, mis aitab kaasa uute lahenduste leidmisele. Peamine sõnum, mis kaasa anti, oli tervisedenduse soodustamine.
Üheks põnevaimaks külastuseks Islandil olid kohtumised Grindavikis. Saime põhjaliku ülevaate kriisijuhtimisest ühes väikeses omavalitsuses, kus maavärinad ja vulkaanipursked on igapäevane nähtus. Tegemist on viimase kolme aasta jooksul Islandi ühe seismiliselt aktiivsema piirkonnaga. Sellele järgnes 10 kilomeetri kaugusel asuva Fagradalsfjalli jalamil oleva laavavälja külastus. Kaks aastat tagasi laiali valgunud laava oli endiselt mõningates kohtades aurav ja õhkas soojust.
Pooled külastused hõlmasid kohalike tuletõrje, politsei ja merepäästjatega kohtumisi. Kuigi suures plaanis oleme oma tegevustes sarnased, siis põhitegevused erinevad sõltuvalt konkreetsest piirkonnast.
Fääri saarte kogemused
Fääri saartel, kus kokku elanikke pea 55 000, oli meeldejäävaimaks sündmuseks Eiði küla vabatahtlike päästepaadiga sõit. Kuulsime nende igapäevatööst ja üldiselt Fääride elust. Tuulepuhangud kohati 85 m/s on nende jaoks täiesti tavaline. Kriisikorraldus on Fääridel lahendatud koostöös valitsuse, kohalike omavalitsuste ja vabatahtlike vahel ning seda kõike koordineerib spetsiaalne asutus The Faroese Work Environment and Fire Safety Authority.
Suurimaks murekohaks on mõlema riigi jaoks suurenev turistide arv. Islandil toodi välja üha populaarsemaks muutuv katastroofiturism, mis tähendab reisimist piirkondadesse, mis on hiljuti üle elanud midagi katastroofilist. Üleujutused, maavärinad, metsatulekahjud, vulkaanipursked, orkaanid – kõik need tõmbavad aina rohkem inimesi ligi, kes soovivad lähedalt toimuvat näha. Tänapäeva väga kiire info liikumise võimaluste tõttu saabuvad turistid väga kiiresti kriisipiirkondadesse. Hetkel üks suurimaid väljakutseid on sealse piirkonna omavalitsuste jaoks just turistidega hakkama saamine ja nende turvalisuse tagamine.
Ülevaate kirjutas:
Eva Soosaar
avalike suhete spetsialist
Põhja-Pärnumaa Vallavalitsus