Sloveenias, Kočevje linnas, toimus 28. mail Erasmus+ projekti Green4Life lõpukonverents. Kočevje, väike linn, mis asub umbes 60 km lõunas Ljubljanast, on tuntud oma kauni looduse, arenenud tööstuse ja rikkaliku karude populatsiooni poolest.
Konverentsil esines Pärnu linna abilinnapea Silver Smeljanski, kes tegi ülevaate Pärnu kliimakavast ja rohetegevustest. Igor Mihelič keemiatööstuse ettevõttest Melamin rääkis ettevõtte püüdlustest saada energiasõltumatuks puidubiomassi kasutamisega. Kolmandana tegi ettekande Metod Ivančič ettevõttest Energomen, kes on tänu termokaardistustele saavutanud era- ja avalike hoonete energiasäästu 30%.
Rohekobara kogukonnajuht Toomas Toodu tutvustas Pärnumaa rohetegevusi ja kahte suuremat projekti – Regions4Climate ja BioBoosters. Lisaks jagasid oma kogemusi roheteemadel ja häid praktikaid esindajad Küproselt ja Hispaaniast. Pärnakas Aare Raev ettevõttest Foaal Consulting tegi kokkuvõtte projekti tulemustest ja jagas ideid, kuidas noori jätkusuutlikesse ettevõtetesse kaasata.
Külastus Jaapani tehnoloogiaettevõttesse
Konverents lõppes külastusega tuntud Jaapani tehnoloogiaettevõttesse Yaskawa, mis avas oma esimese Euroopa robotite tootmisüksuse ja robootika arenduskeskuse Kočevjes 2018. aastal. See tootmisüksus, mille investeeringu väärtus oli ligikaudu 25 miljonit eurot, on loodud tootma umbes 6000 Motoman robotit aastas, rahuldades umbes 75% Yaskawa tootmisvajadustest Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas. Yaskawa laienemisplaanid Kočevjes hõlmavad täiendavate tootmisüksuste ja uurimis- ning arenduskeskuse arendamist, mis loob eeldatavasti umbes 250 töökohta, toetab kohaliku majanduse kasvu ja pakub olulisi tööhõivevõimalusi piirkonnas.
Yaskawa tootmisüksuste loomine rõhutab Kočevje kasvavat tähtsust kõrgtehnoloogilise tootmise ja innovatsiooni keskpunktina, eriti robootika valdkonnas. Kočevje inkubaator toetab samuti kohalikke alustavaid ettevõtteid, pakkudes neile nõustamist ja kaasaegseid kontoriruume, ja aidates seeläbi kaasa piirkonna majandusarengule.
Sloveenia külaskäigu tulemusena tekkis palju koostöövõimalusi tekstiili-, energeetika- ja robootikaettevõtetega. Ka seal ollakse väga huvitatud sellest, kuidas taaskasutada tekstiilijääke ja -jäätmeid ning kuidas meelitada rohkem noori inseneeriavaldkonda.