International Student Company Meetup tõi kolmeks päevaks Tartusse kokku 24 õpilasfirmat Eestist, Austriast, Leedust, Soomest ja Suurbritanniast.
Pärnumaad olid esindamas kolm õpilasfirmat:
- Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium õpilasfirma TÕTT, mis pakub riidekotti organiseerivad vildist sisud. Juhendaja Elbe Metsatalu.
- Pärnu Koidula Gümnaasiumi Õpilasfirma Tuum Ja Lõim, mis toob huvilisteni homse päeva arvutid eilse päeva hinnaga. Juhendaja Mari Erm-Reining
- Pärnu Ühisgümnaasiumi õpilasfirma Korkpun, mille toodetud plekkpurkide korgid kaitsevad teid igas olukorras. Juhendaja Reelika Lume.
Õpilasfirmad ja juhendajad tutvusid üksteisega V Spa konverentsikeskuses toimunud inspiratsioonipäeval, tutvustasid enda firmasid, tooteid ja teenuseid Tartu Kaubamajas toimunud laadal ja AHHAA keskuses pitchimise võistlusel.
Žüriiliikmete sõnul oli õpilasfirmade tase väga kõrge ja võistlusel sai näha väga mitmeid kõrge potentsiaaliga ideid ettevõtlusega jätkamiseks. Žürii esimehe ja õpilasfirmade programmi vilistlase Ott-Kaarel Vääna sõnul oli eesmärgiks anda noortele kasulikke nõuandeid ning oma küsimuste ja tagasisidega aidata neil oma toodet või teenust veel edasi arendada.
Parim õpilasfirma Austriast
Kohtumine lõppes piduliku auhinnagalaga, kus selgusid silmapaistvamad õpilasfirmad. Rahvusvahelise kohtumise parimaks õpilasfirmaks pärjati Austria õpilasfirma ViPlant, kes toodab taimede istutamiskomplekte.
Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi õpetaja ja JA Eesti programmijuhi Elbe Metsatalu sõnul oli rahvusvaheline õpilasfirmade kohtumine Tartus mitmekesise programmiga ja osalenud õpilastele väga huvitav ja arendav. „Õpilased tutvustasid oma huvitavaid äriideid ja tore oli see, et Eesti õpilasfirmad olid ideed ka arendanud ja disaininud valmistoodeteks ja müüsid neid edukalt.
Müügikõne koolitusel saadud nippe tuli kõnevõistlusel ja müügitööl rakendada, esitada müügiargumente inglise keeles. Meie õpilased saavad neid kogemusi kohe rakendada ka Eesti õpilasfirmade laadal Tallinnas 10.-11. veebruaril.
Õpilasi rõõmustas ka suurepärane võimalus tegutseda AHHAA keskuses kõikidel atraktsioonidel ja külastada rahvusvahelist sTARTUp Day festivali, kus pärisfirmad ja Start-upid ennast tutvustasid, tuntud ettevõtjad oma tegevusest rääkisid.
Suur tänu Pärnumaa Arenduskeskusele, kes toetas Pärnu õpilaste osalemist projektis ja aitab Pärnu õpilasfirmadel sõita ka Eesti õpilasfirmade laadale.“, lisas Metsatalu
Osalemine sTARTUp Day’l
Tänapäeva kiiresti muutuvas ärikeskkonnas on ettevõtlusõpetajatel ja ettevõtlike tegevuste eestvedajatel oluline roll tulevaste ettevõtjate ja juhtide kujundamisel. Seetõttu osaletakse Pärnumaa Arenduskeskuse eestvedamisel juba mitmendat aastat järjest Baltikumi suurimal ärifestival sTARTUp Day.
Taru Ülikooli turunduse nooremlektori ja persoonibrändipõhise ettevõtluse õppekava programmijuhi Riina Tomast sõnul on sTARTUp Day tema jaoks just ettevõtlusfestival, kus käsitletakse väga erinevaid ettevõtlusega haakuvaid ja külgnevaid teemasid. „Selgi korral oli teemasid, mis esmapilgul ettevõtlusega otseselt seotud ei tundunud olevat, kuid mis ettevõtjaks olemisega väga hästi haakusid. Ettevõtlusõpetajad peaksid sellest osa saama põhjusel, et olla värskete ettevõtlussuundadega kursis, tunnetaksid paremini, mis eri valdkondades toimub. Tekiks mingi isiklik kokkupuude uute innovaatiliste ettevõtetega. Saaks osa kogemuslugudest, oskaks õpilasi paremini innustada.
Tudengitele on kõik need eelnevad asjaolud samuti olulised, kuid rõhutaks eeskuju tekkimist. Kui nad näevad ja kogevad seda õhustikku, siis äkki nad tahaksid ka ühel päeval seal ise esinemas olla või investoritele oma ägedat ideed presenteerida. Samas mõtlen, et tudeng tuleks sellisele üritusele saata koos eesmärgistatud ülesandega. Endalgi tekkis korra selline tunne, et hmmm… kõike toimub nii palju ja ei oskagi valida, et mida võtta või mida jätta (kodutöö oli korralikult tegemata). Sama segadus on tudengile garanteeritud, kui me väga konkreetset ülesannet ei anna“, selgitas Tomast.
Pärnumaa noorte ettevõtlikkus on kasvanud kordades
Pärnumaa Arenduskeskuse kogukonnajuhi Viivika Vilja sõnul on Pärnumaa noorte ettevõtlikkus aastate jooksul kordades kasvanud ning selle taga on haridusasutuste, arenduskeskuse ja ettevõtete järjepidev ja sihipärane koostöö. „Pärnumaa üleselt või koos teiste maakondadega korraldatakse üheskoos võistluseid, konkursse, inspiratsioonipäevi või osaletakse ühiselt suurematel sündmustel. Pärnumaal on väga lihtne omavahel koostööd teha, väikese kogukonna võlu peitub selles, et keegi tunneb alati kedagi ja uute ideedega on lihtne kaasamõtlejaid ja tegutsejaid leida.“ sõnas Vilja.
Nädala pärast osalevad 25 Pärnumaa mini- ja õpilasfirmat Eesti õpilasfirmade laadal Tallinnas, mis toimub Kristiine ja Rocca al Mare kaubanduskeskustes. Kokku osaleb laadal ligikaudu 300 mini- ja õpilasfirmat üle terve Eesti. Pärnumaad esindavad firmad Pärnu Koidula Gümnaasiumist, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, Pärnu Tammsaare Koolist, Pärnu Ühisgümnaasiumist ja Sindi Gümnaasiumist.