Nõo Lihatööstuse tegevjuht Ragnar Loova võtab muigega pintsaku taskust hetkeks välja Nõo Lihatööstuse pakendis toote ja küsib 25. septembril Pärnusse AIRE klubisse kogunenud inimestelt, kas nad teavad, mis tootega oli tegemist.
Pakutakse erinevaid variante, vorstikesed juustuga ja ilma. Seejärel võtab Ragnar Loova toote uuesti taskust välja ja näitab, et tegelikkuses on pakendisse pandud mutrivõti. See näide illustreerib hästi Nõo Lihatööstuse ja Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi koostöös valmivat masinnägemise kasutamise demoprojekti.
Aitab ära hoida vigu
TÜ arvutiteaduse instituudi tehisintellekti lektor Ardi Tampuu selgitas TÜ Pärnu kolledži raamatukokku klubisündmusele kogunenud huvilistele, et masinnägemise kasutamine tööstuses aitab ära hoida vigu ja inimlikke eksimusi, mis toovad ettevõttele suuri kulutusi. Kui ettevõte kulutab igal aastal kümneid tuhandeid eurosid sellele, et poelettidelt tooteid tagasi kutsuda, siis siis tehisintellekt ja masinnägemine oskavad seda olukorda ennetada. Näiteks on tavaliselt olukorrad, kus jaanuari kuus on lihtsa eksimuse tõttu jäänud toote säilivuskuupäevale vale aasta, pakendisse on sattunud vale toode, pakend või toode on kahjustatud või on pakk üldse tühi.
Nõo demoprojektis tutvustatakse tehisintellektile, milline näeb välja toote pakend, milline näeb välja toode, mis peab olema pakendi sees, ning masinnägemine tuvastab ka pakil oleva triipkoodi ning pakile trükitud kuupäeva. Seega näeb masin, mis tüüpi salaami pakendisse sai, ega pole pakend tühi või hoopis mutrivõtmega täidetud. Samuti saab kogutud andmetest luua statistikat, mille abil vigu ennetada.
Demoprojekt on hea viis katsetada, kas ja mil moel tehisintellekt ettevõttes kasutust leiaks. „Meil tuli selline idee ja AIRE demoprojektis saime sisuliselt tasuta katsetada, kas see mõtle üldse lendab või mitte. Praegu tundub küll, et selline lahendus hoiaks meie jaoks kokku aega ja raha,“ sõnas Loova kokkuvõtvalt.
Vahetult enne Pärnu AIRE klubi toimus ka Inseneeriakobara ja Tartu Ülikooli koostöös korraldatud koolitus ” Riskihaldus automatiseeritud tootmises”, kus osalesid ka Pärnumaa Inseneeriakobara liikmed.
Tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE (AI & Robotics Estonia) järgmiste koolitustega saab tutvuda SIIN ja klubide ajakavaga SIIN.