Eesti parimad ettevõtluse edendajad on Pärnumaa innovatsioonikeskus Kobar ning tehnoloogiakool //kood

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt läbi viidud konkursi „Tunnusta ettevõtluse edendajat 2025“ žürii valis pärast lõppvoorus toimunud esitlusi võitjateks Pärnumaa innovatsioonikeskuse Kobar ning tehnoloogiakooli //kood, kes esindavad Eestit ka sügisel toimuvatel Euroopa Ettevõtlusauhindade konkursil.

Hinnati originaalsust

Žürii juhi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majanduse ja innovatsiooni asekantsler Sandra Särava sõnul lähtuti valiku tegemisel idee originaalsusest ning hinnati ka seda, kuivõrd projekt soodustab koostööd erinevate kohalike huvirühmade vahel ja on kohandatud Eestile omaseks.

„Tunnustan kõiki konkursi finaliste! Nägime tõeliselt inspireerivaid projekte, mis annavad hoogu nii kohalikele kogukondadele, kui panustavad ka majanduse edendamisse. Võitjate puhul tõusid esile nende erilisus ja potentsiaal paista silma Euroopa teiste samalaadsete projektide hulgast,“ lisas Särav.

Võitjad

Pärnumaa innovatsioonikeskuse KOBAR peamine eesmärk on omavahel siduda ettevõtlus, teadus, avalik sektor, kodanikuühiskond ning keskkond. Tegemist on Pärnumaa arenduskeskuse ja TÜ Pärnu kolledži ühisprojektiga, mis seob erinevad valdkonnad kokku temaatilisteks võrgustikeks ja kogukondadeks, kus hoogustatakse koostööd ja viiakse läbi erinevaid sündmusi, koolitusi, nõustamisi ja muid tegevusi. Selliste kogukondadena tegutsevad näiteks disainiKOBAR, terviseKOBAR, inseneeriaKOBAR jne.

Projekti eestvedaja Erik Reinholdisõnul toovad nad Kobarasse kokku tugeva arengutahtega ettevõtteid, kes leiavad sealt inspiratsiooni, kontakte, uusi ideid ja motivatsiooni teha oma äri, toode või teenus tõhusamaks, targemaks ja konkurentsivõimelisemaks. “Nügime ja juhatame neid üheskoos parimate teadmussiirde allikateni, olgu need kõrgkoolid, teadusasutused, ärikiirendid või muud. Viimase 15 kuu jooksul on meie juures tegutsemas olnud tuhatkond ettevõtet, kodanikeühendust või kohaliku omavalitsuse asutust ja üle 7000 inimese, mis näitab, et arenemise ja uute võimaluste otsimise ind on Pärnumaal väga suur,” rääkis Reinhold.

//kood on 21. sajandi programmeerimiskool, mis avati 2021. aastal Jõhvis eesmärgiga muuta tehnoloogiaharidus ligipääsetavaks kõigile. Õpe toimub praktilise, projektipõhise ja koostööl põhineva meetodi abil ning aitab omandada  vajalikud oskused, et suunduda edasi tehnoloogiavaldkonda töötama. Tänaseks on //koodist kasvanud mitmetasandiline haridusplatvorm, mis pakub programmeerimisõpet nii täiskasvanutele kui ka gümnaasiumiõpilastele.

„Tehnoloogia kiire areng kujundab tööturgu põhjalikult – tekivad uued ametikohad, samas kui olemasolevad rollid nõuavad järjest uuenevaid oskusi. Sellises keskkonnas on mitmekülgsete ja üksteist täiendavate oskuste kombineerimine justkui kindlustuspoliis tulevikuks. //kood koolid Jõhvis, Kuopios ning alates sügisest ka Võrus, Paides ja Ukrainas Žõtomõris pakuvad kõigile võimalust omandada juba aasta kuni pooleteisega praktilised tarkvaraarendusoskused, mis on tööturul kõrgelt hinnatud – olgu selleks soov täiendada end oma senisel erialal või alustada uut karjääri tehnoloogiavaldkonnas,“ sõnas //kood juht Lauri Haav.

Taustast

Neli lõppvooru pääsenud projekti olid Pärnumaa Arenduskeskuse juures tegutsev innovatsioonikeskus KOBAR, tehnoloogiakool //kood, Tehnopoli juhitud kiirendiNATO DIANAja ettevõtmine Pärnu Design Day.

Žüriisse kuulusid Sandra Särav (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium), Sigrid Soomlais (Regionaal- ja Põllumajandusministeerium), Mait Palts (Kaubandus-Tööstuskoda), Tiit Elenurm (EBS), Sigrid Harjo (EIS) ja Maarika Truu (idukogukonna esindaja).

Konkurss „Tunnusta ettevõtluse edendajat 2025“ toimus sel aastal juba 19. korda ning on ühtlasi Eesti-siseseks eelvooruks novembris Kopenhaagenis toimuvale Euroopa Ettevõtlusauhindade konkursile. Konkursi eesmärk on välja selgitada, tunnustada ja üldsusele tutvustada Eesti parimaid ettevõtlust edendavaid algatusi. Varasematel aastatel on tunnustuse pälvinud mitmed ettevõtlust arendavad projektid, näiteks ettevõtluskonkurss „Ajujaht“, NULA inkubaator, noortele tüdrukutele suunatud ettevõtlus- ja liidriprogramm Superheroes, laste ning noorte loovuskiirendi VIVITA, Tartu Filmifond, ettevõtluskonto jpt.

Jaga:

Veel uudiseid

Piesta Kuusikaru - the producer of artisanal apple products in Estonia

Piesta Kuusikaru is a family-owned farm located in Estonia’s scenic Soomaa region, combining rich cultural heritage with modern apple product innovation. Established in 1868 and lovingly restored by the current owners, the farm produces a variety of artisanal apple-based products, including pure apple juice, spiced apple drink, shrub syrup, slowly fermented apple cider vinegar, and award-winning apple stroop. Every product reflects their commitment to quality and craftsmanship.

Dedicated to sustainable practices

Beyond production, Piesta Kuusikaru Farm is dedicated to sustainable practices and the principles of the circular bioeconomy. Recognizing the potential of apple residues like pomace, seeds, and peels, the farm actively seeks innovative ways to valorize these by-products into high-value applications. This aligns with their vision of minimizing waste and unlocking new opportunities for environmental and economic sustainability.

Piesta Kuusikaru Farm is eager to collaborate with other similar producers in the region to address shared challenges and explore innovative solutions. By pooling resources, knowledge, and ideas, they aim to foster a stronger network of sustainable producers that collectively advance the circular bioeconomy and create meaningful impacts within the industry.

Rahvatervise komisjon

  1. Priit Ruut – komisjoni esimees, Tori valla abivallavanem
  2. Helve Reisenbuk, Häädemeeste humanitaarvaldkonna abivallavanem
  3. Saima Soobard, Lääneranna valla lastekaitse spetsialist
  4. Kairi Gustavson, Tori valla rahvatervise spetsialist
  5. Veera Leas, Kihnu vallavolikogu esimees
  6. Marija Andrekson, Pärnu linna rahvatervise spetsialist
  7. Marina Raid, Saarde valla sotsiaalnõunik
  8. Maarja Säde, Põhja-Pärnumaa valla kultuuri- ja spordispetsialist
  9. Ly Akenpärg, Pärnu linna TEL võrgustiku koordinaator
  10. Kristi Kuusmik-Orav, TET võrgustiku koordinaator Pärnus
  11. Kaisa Aasa, Pärnumaa Spordiliidu tegevjuht
  12. Grete Arumäe, Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna peaspetsialist
  13. Sirli Tallo, Transpordiamet ennetustöö osakonna ekspert
  14. Karin Uibo, PPA Lääne prefektuuri Pärnu politseijaoskonna piirkonnavanem
  15. Hiie Lainela, Pärnumaa Kodukant ja Punane Rist
  16. Karmen Vesselov, Kaitseliidu Pärnumaa maleva esindaja
  17. Anna-Liisa Delgado, Pärnu Haigla sotsiaalravi teenistuse juhataja
  18. Margit Seppik, Pärnu Haigla Sisekliiniku Õendushooldus Keskuse juhataja
  19. Madli Murumaa, POL maakonna haridusasutuste tervisedenduse spetsialist

Liikluskomisjon

  1. Marko Šorin – komisjoni esimees, Põhja-Pärnumaa valla abivallavanem
  2. Siim Suursild, Häädemeeste ehitusvaldkonna abivallavanem 
  3. Martin Tee, Lääneranna valla abivallavanem 
  4. Toomas Parm, Tori valla taristu nõunik 
  5. Egon Vohu, Kihnu valla vallavanem 
  6. Martti Rooden, Saarde valla haldusnõunik
  7. Toomas Tammela, Pärnu linna taristu- ja ehitusteenistuse liikluse spetsialist 
  8. Avo Rahu, Pärnumaa Ühistranspordikeskuse vanemlogistik 
  9. Tõnu Kivis, PPA Lääne prefektuuri Pärnumaa piirkonnagrupi piirkonnavanem 
  10. Renee Tammet, Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna juhataja 
  11. Hannes Vaidla, Transpordiameti taristu ehitamise ja korrashoiu Lääne üksuse juhataja 
  12. Sirli Tallo, Transpordiameti ennetustöö osakonna ekspert 
  13. Jaak Saard, Transpordiameti taristu ehitamise ja korrashoiu Lääne üksuse liikluskorraldaja 

Turvalisuse nõukogu

  1. Eiko Tammist – komisjoni esimees, Saarde vallavolikogu esimees  
  2. Külliki Kiiver, Häädemeeste vallavanem
  3. Egon Vohu, Kihnu valla vallavanem
  4. Ingvar Saare, Lääneranna valla vallavanem
  5. Marko Šorin, Põhja-Pärnumaa valla majandusvaldkonna abivallavanem
  6. Karmo Näkk, Pärnu linna linnavara- ja heakorrateenistuse juhataja
  7. Lauri Luur,  Tori valla vallavanem
  8. Hiie Lainela, Pärnumaa Kodukant
  9. Kalev Kaljuste, Regionaal- ja põllumajandusministeerium kohalike omavalitsuste poliitika osakond Pärnumaa ja Raplamaa piirkonna juht
  10. Katrin Tamm, Terviseameti Lääne regionaalosakonna vaneminspektor
  11. Renee Tammet, Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna juhataja
  12. Toomas Õmblus, Keskkonnaameti Pärnu büroo juhataja
  13. Raigo Paimla, Kaitseliidu Pärnumaa maleva pealik
  14. Veiko Germann, Kaitsepolitseiameti Lääne osakonna direktor
  15. Üllar Kütt, Pärnu politseijaoskonna juht
  16. Kristel Toming, Lääne ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör
  17. Marit Õun, Pärnu Haigla EMO teenistuse juhataja
  18. Taavi Tamberg, usuühenduste esindaja
  19. Tiina Ruul, Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi talituse Pärnu piirkonna juht
  20. Raivo Lumiste, Pärnu linnavalitsuse elanikonnakaitse ja kriisivalmiduse koordinaator
Skip to content