Eelmisel nädalal, 6. ja 7. septembril, külastasid rohekobara kogukonnajuht Toomas Toodu ja Tori vallavalitsuse keskkonnanõunik Kärt Linder Budapesti ja osalesid CEESENi (Central Eastern European Sustainable Energy Network) konverentsil, mis keskendus kliima- ja energiastrateegiatele ja nende rakendamisele Kesk- ja Ida-Euroopa omavalitsustes. See oli põnev võimalus kohtuda teiste kliimaentusiastidega ja õppida uusi viise, kuidas muuta linnu ja piirkondi keskkonnasõbralikumaks.
Näide Horvaatiast
Esimesel päeval, 6. septembril, toimusid ettekanded ja paneeldiskussioonid mitmel huvitaval teemal, näiteks räägiti kogukonnaenergeetikast ja Horvaatia linna Križevc linnapea jagas kogemuslugu sellest, kuidas nad plaanivad saada 2030. aastaks energiasõltumatuks ja kliimamuutustele vastupidavaks linnaks.
“Huvipakkuvad olid ka esitlused energiajulgeolekust, varustuskindlusest ja finantseerimisest, sest need aitavad meil liikuda säästlikuma tuleviku suunas,” avaldas Toomas Toodu arvamust. Kõige südamelähedasemateks teemadeks olid kogukonnajuhile kliimamuutustega kohanemine ja regionaalsed kliimastrateegiad. “Need teemad puudutavad otseselt meie kohalikke kogukondi ja nõuavad kiireid tegusid,” sõnas ta.
Järgmisel päeval jätkus konverents töötubade ja õppevisiitidega. Rohekobara kogukonnajuht Toomas ja keskkonnanõunik Kärt valisid osalemise töötoas, kus räägiti kuumalainete ja -saarte (UHI) mõju leevendamisest linnakeskkonnas, looduspõhistest lahendustest vee säilitamiseks ja kliimaga kohanemiseks. Töötoa eesmärgiks oli suurendada teadlikkust kuumasaarte mõjust ja pakkuda praktilisi lahendusi haavatavatele linnakeskkondadele.
Töötuba oli silmiavardav – seal õpetati, kuidas looduspõhised meetmed, nagu rohelised katusealad ja veekogude taastamine, võivad oluliselt vähendada linnakeskkonna temperatuuri ja parandada elukvaliteeti. Just teadlaste ja linnaplaneerijate koostööna leitakse parimad viisid kliimamuutustega kohanemiseks.
Tutvumine roheliste lahendustega
Pärast töötuba oli võimalus osaleda õppevisiidil, mida juhtis Budapesti Terézváros linnaosa abilinnapea Szilvia Temesvári. Külastati kaheksat erinevat uuenduslikku rohelist lahendust, mille linn on loonud kliimamuutustega kohanemiseks, näiteks kogukonnaaed ja Liszt Ferenci väljaku rohepromenaad. Visiidi käigus jagati kogemusi ja meetodeid ning tutvustati väljakutseid, mis rohelahenduste loomisega kaasnesid. Erinevate osapoolte koostöö oli võtmeteguriks, et neid lahendusi ellu viia ja muuta Budapest keskkonnasõbralikumaks.
Rohekobara osalemine rahvusvahelisel konverentsil oli võimalik tänu Tartu Regiooni Energiaagentuuri Horisont 2020 projekti CEESEU rahastusele, mis toetab teadusuuringuid ja -innovatsiooni. Kogemus innustab veelgi rohkem panustama kohalikku kogukonda ja aitama kaasa säästlikuma tuleviku loomisel. Budapest ja CEESENi konverents andsid osalejatele uusi teadmisi ja inspireeris ning kogukonnajuht on tänulik, et sai olla osa sellest olulisest sündmusest.