14. aprillil toimus keskkonnanädala raames sündmus “Ökoteadlik tulevik”, mille eesmärk oli tutvustada noortele roheettevõttteid ja nende panust jätkusuutlikuse parandamiseks. Pärnu kolledži raamatukogu täitus ligi 40 osalejaga ning huvitujaid oli põhikooli õpilastest täiskasvanuteni. Korraldajateks oli noorte innovatsioonikeskus HUUB, TÜ Pärnu kolledži üliõpilasesindus ja Pärnumaa Arenduskeskus.
Esinejad
Kohtumise avas Keskkonnainvesteeringute keskusest roheinnovatsiooni projektijuht Laura Gredzens. Laura tutvustas KIK-i tegevusi üldisemalt ning tegi ülevaate Negavati programmist, kus on võimalik noortel oma roheideid esitada. KIK on ellu viinud üle 20 000 keskkonnaprojekti enam kui 2 miljardi euroga. Peagi algavad ka rohetehnoloogiate arendusprogrammis arengukiirendid, mis algavad ideekorjest kuni investorküpse iduettevõtteni.
Sellele järgnesid viis noort ettevõtjat. Esimene esineja, Merino Lastik, juhib igapäevaselt mitmeid ettevõtteid ja peab Tartus Zero-Waste kohvikut Kaks. Alles hiljuti võttis ta vastu väljakutse hakata juhtima juba tegutsevat iduettevõtet Fudler, mis aitab restoranidel ja kohvikutel oma alles jäänud toitu soodsamalt platvormil maha müüa. Merino jagas kogemust, et alles hiljuti suutis Tartu restoran läbi nende platvormi maha müüa 40 päevapraadi.
Järgnes Katarina Papp, kes on ettevõtte RingKarp asutaja. Ettevõte paneb karbid ringlema ning võitleb ühekordse plasti vastu. Katarina elab pakendivaba elu ning selgitas, kuhu visata ühekordne kohvitops, mis on roheloosungeid täis kirjutatud. Tema ettevõtte missiooniks on vähendada ühekorrapakenditest tekkivat prügi ja viia korduskasutus massidesse, nt RingKarpe on võimalik tagastada mitmetesse Euroopa riikidesse. Katarina usub, et uueks normaalsuseks võiks saada oma karbiga ostlemine.
Kolmandana astus lavale ettevõtte Filaret asutaja Ines-Issa Villido. Ettevõte kogub ja töötleb ümber toksilisi suitsukonisid keskkonnasõbralikuks komposteeruvaks 3D prinditavaks materjaliks, vähendades seeläbi jäätmeid uuenduslikul moel. Ettevõte sai alguse läbi kunsti ja soovi leida viise, kuidas panustada jäätmeprobeemi lahendamisele, mil Ines oli omandamas TalTechis plastikutehnoloogia magistrikraadi. Nüüdseks on konikorjamisega liitunud mitmed omavalitsused ja ka Pärnu linna loodetakse üles seada spetsiaalsed konijäätme kastid.
Viimasena sai sõna ettevõtte WasteLocker asutaja ja tegevjuht, Mark Skljarov. Ettevõtte eesmärk on taaskasutatavate ning ringlusesse minevate jäätmete hulga suurendamine. WasteLocker on oma innovaatilist teenust katsetanud juba nii Tallinnas kui Tartus, kus paigaldati kortermajade juures olevatesse pakendikonteineritesse materjale tuvastavad andurid. Teatud aja möödudes annab ettevõte hinnangu ja analüüsi, kas pakendijäätmed on ringlusse võtmiseks sobivad või mitte. WasteLockeri üks väärtuseid on sorteeritud jäätmete kvaliteedi tõus ning seetõttu ka puhtam keskkond.
Põnevatele esitlustele järgnes paneelvestlus, kus osalesid kõik esinenud roheettevõtjad ning Fiberpartneri ärijuht, Jevgeni Pärg. Päeva lõpetas prügi ja kompostimise töötuba, mida viis läbi noorte innovatsioonikeskusest HUUB, Teemu Liimatainen.