8. aprillil toimus Pärnumaa rahatarkuse klubi kohtumine, kus oma lugu jagas ettevõtja ja investor Maarja Remmel.
Maarja ei varja, et tema tee ettevõtluses ja investeerimises on olnud konarlik – täis nii edulugusid kui ka valusaid õppetunde. Oma esimese ettevõtte asutas ta juba 22-aastaselt, kuid ettevõtlusele pühendus täielikult alates 2017. aastast. Tänaseks juhib ta mitut edukalt toimivat ettevõtet nii Eestis kui Soomes ning on kasvatanud oma investeerimisportfelli ligi 100 000 euroni.
Maarja sõnul on ettevõtlus kiireim viis rikkuse kogumiseks, kuid samas kaasneb sellega ka suur vastutus ja risk. Ta on kogenud olukordi, kuidas valesti valitud äripartnerid või puudulik rahavoogude juhtimine võivad kaasa tuua kümnetesse tuhandetesse eurodesse ulatuvaid kahjusid. Just need kogemused on õpetanud Maarjat looma süsteeme ja reegleid, mis aitavad tema ettevõtetel jätkusuutlikult tegutseda. Oluline pole mitte ainult raha teenimine, vaid ka selle mõistlik ja läbimõeldud kasutamine.
Võlad, vead ja võlakirjad
Veel mõned aastad tagasi võitles Maarja kiirlaenude ja tööpuudusega. Tänaseks on kiirlaenud minevik ja fookuses rahaline iseseisvus, keskendudes teadlikule rahakasvule läbi investeerimise ja ettevõtluse. Investeerimisega alustas ta 2023. aasta augustis, kuid entusiastlik algus ja vähesed kogemused tõid kaasa ka mõned valusad vead. Näiteks Planet 42 investeeritud 6000 eurot tuli hiljem maha kanda. Täna keskendub Maarja peamiselt võlakirjadele ja kinnisvarale ning peab oluliseks, et iga investeering peab tootma igakuist passiivset tulu.
Rahatarkusest lastega
Maarja Remmeli kodus räägitakse rahast igapäevaselt. Mida varem lapsed raha olemust ja väärtust mõistma hakkavad, seda kindlam on nende tulevik. Maarja on enda lastele loonud lihtsad Exceli tabelid, kuhu nad ise oma tulud ja kulud kirja panevad – olgu selleks taskuraha, sünnipäevarahad või väikesed teenistused. Nii õpivad nad jälgima, kuhu raha kulub, kuidas seda säästa ja kui kaua tuleb oodata, et midagi suurt soetada. See kujundab arusaama raha väärtusest ja teadlikust tarbimisest.
Lisaks kaasab Maarja lapsi investeerimisse – nad saavad ise valida ettevõtteid, mille aktsiatesse väikeste summadega investeerida. Nii tekib neil huvi ja arusaam, kuidas raha turul töötab. Lapsed õpivad tootluse ja riski seoseid ning mõistavad, et investeerimine on järjepidev ja pikaajaline protsess, mitte kiire rikastumise tee.
20% harjumus – väike samm, suur mõju
Üks Maarja kindlatest rahatarkuse põhimõtetest on harjumus panna iga kuu vähemalt 20% sissetulekutest kõrvale, olgu selleks säästmine, investeerimine või rahalise puhvri loomine. “Me oleme oma harjumuste ohvrid – loome siis need õiged harjumused varakult,” nentis ta. Tema sõnul ei ole oluline niivõrd summa suurus, vaid järjepidevus ja distsipliin. See harjumus loob turvatunde, annab rohkem valikuvabadust ja aitab vältida olukordi, kus ootamatud kulutused kogu eelarve löövad. “Kui inimene harjub juba väikeste summade juures kõrvale panema, siis ei teki ka suurema sissetuleku puhul illusiooni, et kõik tuleb kohe ära kulutada,” märgib Maarja. Ta julgustab kõiki alustama kasvõi viie euro kaupa – oluline on tegu, mitte summa.
Teadlik rahateekond algab otsusest
Rahatarkus on valik, harjumus ja elustiil, mis loob vabaduse. Maarja Remmeli avameelne lugu näitab, et rahatarkus ei ole midagi kättesaamatut. See algab teadlikust otsusest võtta vastutus oma rahaasjade eest. Igaühel meist on võimalik alustada kasvõi väikese säästmise või lihtsa Exceli tabeliga. Oluline on teha esimene samm ja liikuda järjepidevalt edasi.