InseneeriaKOBAR külastas eelmisel nädalal Tallinna Tehnikaülikooli laboreid, tutvus Tehnopoli, AIRE klubi ja Elroni tegemistega.
Kobara eesmärk
2023. aasta novembris käivitunud inseneeriaKOBARa eesmärgiks on toetada inseneeriavaldkonna arengut Pärnumaal, kus valdkonnas tegutsevate inimeste kaasabil otsitakse uusi lahendusi ja koostöövõimalusi. Koostöövõrgustiku inseneeriaKOBAR eestvedamisel korraldatakse Pärnumaa tootmis- ja tööstusettevõtetele valdkondlikke koolitusi, koostöökohtumisi ja õppereise ning külastatakse ettevõtteid.
Juunikuisel õppereisil külastati Tallinna Tehnikaülikooli Biorobootika Keskust, elektroenergeetika ja mehhatroonika insitituudi alalisvoolu kogemuskeskust, mehhaanika ja tööstustehnika instituuti, lisaks Mektoryt, K-Space’i, Tehnpoli ning Elroni Pääsküla Depood.
AIRE
Innovatsioonikeskuses Mektory tutvustas avalike meetmete finantseerimise teenuse juht Reet Pärgmäe tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE (AI & ROBOTICS ESTONIA) poolt ettevõtetele pakutavaid teenuseid ja oodatavaid tulemusi. AIRE toetab Eesti tööstusettevõtteid nutikate digilahenduste kasutusele võtmisel tehisintellekti ja robootika vallas.
AIRE-st saab nii teadmisi, kontakte kui ka infot rahastusallikate kohta. Nende soov on tuua ülikoolid tööstusele lähemale. Ettevõtetele pakutakse uudseid erilahendusi, mida eraturult ei leia – olgu selleks siis uue tehnoloogia või tarkvara testimine, andmeanalüüsimeetodid, pilvelahendused, ennetav hooldus või digitaalsete kaksikute arendus.
TalTech
Biorobootika Keskuse laboris andis professor Maarja Kruusmaa ülevaate keskuse tegevustest ja koostöövõimalustest ettevõtetega. Biorobootika Keskus arendab välja allveetehnoloogiaid, sealhulgas bioloogiast inspireeritud allveeroboteid, robotite täiturmehhanisme, allveeandureid ja andmeanalüüsimeetodeid. Keskus töötab rahvusvahelistes projektides koos merebioloogide, kalateadlaste, allveearheoloogide ning mereuurijatega, et lahendada keskuse poolt arendatud tehnoloogia abil just nende valdkondade probleeme.
Elektroenergeetika ja mehhatroonika insitituudi alalisvoolu kogemuskeskuses külastati prototüüpimise laborit ning ainulaadset uurimis- ja näidiskeskuset Residential DC Innovation Hub’i ning arutleti, mil viisil saavad labor ning uurimis- ja näidiskeskus pakkuda tuge insenerivaldkonnas tegutsevatele ettevõtetele ja koostööpartneritele.
Hästi varustatud prototüüpimislabor pakub teadmustöötajatega keskkonda, kus on võimalik kasutada FDM ja SLA printereid detailide valmistamiseks, samuti mõõta signaale kasutades erinevaid seadmeid ja andureid. TalTech Residential DC Innovation Hub on esimene alalisvoolu kogemuskeskus Põhja-Euroopas, kus rakendatakse ja testitakse alalisvoolutehnoloogiaid elamutes kasutamiseks. Alalisvoolutehnoloogia muudab elamute energiavarustuse põhimõtteid, optimeerib energiavoogusid ja suurendab tulevaste hoonete energiatõhusust. Ainulaadse uurimis- ja näidiskeskuse töötas välja elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi jõuelektroonika uurimisrühm, et tõsta teadlikkust alalisvoolutehnoloogiatest ja hõlbustada üleminekut alalisvoolule ehitussektoris.
Mehhaanika ja tööstustehnika instituudis rääkis ettevõtlusspetsialist Alar Niidas ettevõtetele ja koostööpartneritele pakutavatest erinevatest inseneeriateenustest, alustades modelleerimisest ja lõpetades tootmise optimeerimisega. Mehaanika ja tööstustehnika instituut tegeleb insenerivaldkonnas isesõitvate sõidukite, uute materjalide väljaarendamise ja kihtlisandustootmise edasiarendusega.
Tehnopol
Tehnopoli ärilinnakus mittetulundusühinguna tegutsev K-Space on kogukonna liikme Arti Zirki sõnul oma olemuselt koostöötamise keskus, mis pakub tehnikahuvilistele kasutamiseks nii ruume kui seadmeid. Meisterdamislaboris on olemas 3D-printer, CNC-pink, puurpink, saepink, erinevad elektritööriistad ja palju muid tööriistu. Kogukonna liikmetel, keda on üle 60, on võimalik kasutada keskust ööpäevaringselt, kord nädalas toimuvad ühised kohtumised.
Tehnopoli Sturtup Inkubaatoris võõrustasid inseneeriaKOBARa liikmeid nutitehnoloogiate valdkonna juht Anu Puusaag ja projektide assistent Kristin Puusepp. Eesti Vabariigi, Tallinna linna ja TalTech poolt asutatud teadus- ja ärilinnakus Tehnopol aidatakse alustavatel ja arenevatel tehnoloogiaettevõtetel kiiremini kasvada. Tehnopoli fookusvaldkondadeks on rohe-, tervise-, valitsus- ja kosmosetehnoloogia ning tark linn ja liikuvus.
Ettevõtetele ollakse toeks nende erinevates kasvufaasides, alustades ideest ja kontseptsioonist ning lõpetades küpsusfaasiga. Tehnopoli äriarendusmeeskond aitab tervise-, rohe- või infotehnoloogiaettevõttel leida kontakte uutel ja olemasolevatel eksportturgudel, arendada ja uuendada ettevõtte ärimudelit ning toetada tootearendustegevustes, leida koostööpartnereid, viies ettevõtte kiiresti kokku õigete inimestega ja võimalusel leida investeeringuid.
Elron
Õppereisi viimaseks sihtkohaks oli Elroni Pääsküla Depoo, kus Elroni suurte kogemustega ja laialdaste teadmistega instruktor-vedurijuht Oliver Kuks andis ülevaate raudteeliikluse ajaloost ja tulevikust ning tutvustas, milliseid teadmisi on vaja Elronis töötamiseks ja kust neid omandada saab, kuidas ettevõte panustab ohutusse ja keskkonnahoidu ning millised on valdkonna suurimad rõõmud ja väljakutsed.
InseneeriaKOBARa õppereis oli osalejate hinnangul huvitav, pakkudes nii uusi teadmisi kui häid kontakte. Õppereisi tulemusena sündis mitmeid koostöökokkuleppeid, mille tulemustest loodame lähiajal kuulda.