Kolmapäeval, 6. märtsil toimus meie juures koolitus, mis keskendus meiliturundusele. Ürituse vastu oli huvi suur – kõik 40 piletit läksid müügiks päris kiiresti.
Meiliturunduse kohta levib natukene vale arusaam, sest seda peetakse tüütuks ning seetõttu ei pöörata sellele niipalju tähelepanu kui võiks.
Miks meiliturundus?
Tegelikult on faktid päris konkreetsed, sest meiliturundusse investeeritud euro toob keskmiselt tagasi umbkaudu 50 eurot, mis teeb sellest ühe kui mitte kõige tulusama turundusvormi. Miks see nii tulus on? Põhjus selles, et kogutud meilid ehk andmed jäävad koguja enda kätte.
Näiteks Facebookis või mõnel teisel platvormil reklaami tehes on andmed kellegi teise käes. Kui näiteks rikkuda Facebooki reklaamide reegleid võidakse reklaamkonto kinni panna (enamasti rikutakse reegleid teadmatusest). Kui puuduvad teised kanalid, võib see olla ettevõttele väga suur löök.
Mida koolitusel räägiti?
Koolitajaks oli Viivika Lumberg, kes on Smaily meiliturunduse strateeg ja koolitaja. Smaily on eestimaine meiliturunduse tarkvara, mille pealt saadab oma uudiskirju pea 80% Eesti ettevõtetest.
Koolitusel käis Viivika läbi kogu meiliturunduse ringi alustades sellest, et kuidas üldse meiliaadresse koguda kuni selleni, kuidas on võimalik meiliturundust automatiseerida ning kõiki tegevusi analüüsida. Võimalusi on väga palju ning lõpuks kujuneb strateegia välja iga ettevõtte enda tegevusvaldkonna laiusele.
Viivika tõi hea näite, et kui sa oled lemmiklooma pood, siis kassiomanikud ja koeraomanikud on erinevad kliendid ning tegelikult peaks neile pakkuma läbi meilide erinevat sisu. Seetõttu ongi oluline oma meililiste segmenteerida, et saaksid oma kirjad suunata õigete inimesteni.
Mitmetele koolitusel osalenutele tuli üllatusena see, et oma meilinimekirjasid peaks aeg-ajalt ka puhastama. Viivika näitaski koolitusel, et kuidas on võimalik oma meililistides filtreerida välja just need meilid, kes pole näiteks viimase poole aasta jooksul kordagi sinu kirjasid avanud.
Meie näitel on meiliturundus kõige tasuvam
Meie enda näitel töötab meiliturundus väga hästi. Aastaid tagasi andsime enda üritustest/koolitustest/koostööpartnerite toetustest jms teada ainult läbi sotsiaalmeedia ja kodulehe. Fakt oli see, et info ei jõudnud inimesteni.
Pärast meiliturunduse kasutamist on info liikumine paranenud kordades. Näiteks, kui varem oli probleeme, et koolitustele jäi alati vabu kohti, siis läbi meiliturunduse on olukord, kus pea kõik meie koolitused on välja müüdud. Mõned koolitused lähevad loetud tundidega. See juhtub alati siis, kui meililistiga liitunud inimestele läheb kiri laiali.
Oleme ise võtnud eesmärgiks, et meie väljaminevad meilid on konkreetsed ja kompaktsed ning info läheb laiali, siis kui midagi on jagada. Statistika näitab, et see lähenemine on õige. Keskmiselt on meie meililistis avamisprotsendid* 50-60 (turu keskmine 20%) juures ja klikkimismäärad* 10-20% (turu keskmine 2-5%).
Kindlasti tuleks ette võtta koolitusel räägitud meililisti analüüs ja eemaldada nimekirjas meilid, mida enam ei kasutata või kes kirjasid üldse ei ole. Pärast seda need protsendid paraneksid veelgi. Kui sa ei ole meie meililistiga liitunud, siis saad seda teha SIIT.
Avamisprotsent – Mitu inimest lõpuks sinu meili avavad. Kui saadad kirja 100 inimesele, ning 50 inimest selle avavad, siis on protsendiks 50.
Klikkimismäär – Mitu meili avanud inimest lõpuks kirjas olevale lingile vajutavad. Näiteks kui 50 inimest avavad kirja ja nendest 10 avavad kirjas olnud lingi on klikkimismäär 20%.