Projekti Regions4Climate osalised korraldasid enda teise iga-aastase koosoleku 23.–25. aprillil maalilises rannikulinnas Sitias, Kreeta saarel. See sündmus tõi kokku kõik projektipartnerid ja külalised, pakkudes põhjalikku programmi, mis sisaldas konsortsiumi tegevusi, väljasõite ja koostööalaseid töötubasid.
Koosolek algas teisipäeval, 23. aprillil üldkoosolekuga. Hommikune sessioon oli pühendatud Regions4Climate projekti administratiivsetele, õiguslikele ja finantsaspektidele. Välja toodi projekti teiseks ja tulevasteks aastateks määratud peamised ülesanded, samas keskenduti koostöö tugevdamisele ja projekti eesmärkide täpsustamisele.
Erinevad töötoad
Järgnevad kaks päeva olid täidetud töötubadega, mille eesmärk oli siduda tõhusamalt erinevad käimasolevad tegevused, nagu näiteks õiglase ülemineku teekaartide väljatöötamine, regionaalsete süsteemide dünaamika modelleerimine, seire ja hindamine, kliimariskide ja haavatavuse hinnangud jne. Viimasel päeval pandi üksikasjalik rõhk piirkondlike klastrite koostöö planeerimisele ning tulevaste strateegiliste tegevuste kavandamisele.
Väljasõidud olid koosoleku lahutamatu osa ja andis osalejatele vahetu kogemuse Kreeta rikkalikust keskkonna- ja kultuurimaastikust ning ülevaate Kreeta projektipartneri teostatud projektitegevustest. Teisipäeval külastasid osalejad Toplou kloostrit, Vai geoparki ja palmipuude metsa. Järgmisel päeval toimusid sessioonid Zakrose loodusmuuseumis, külastati ka veemuuseumi ja Kato Zakrose lossikompleksi arheoloogilist leiukohta. Neljapäeval külastati Papagiannadesi oliiviõli veskit, kus anti ülevaade kohalikest põllumajanduspraktikatest.
Selline kohtumine oli kasulik mitte ainult projekti arengule, vaid ka kogemuste ja parimate praktikate vahetamiseks. Burgase delegatsiooni esitlus nende loodud kohaliku kliima vastupanuvõime grupi moodustamisest inspireeris ja oli eeskujuks teistelegi piirkondadele. Kreeta loodusilu koos kohalike inimeste sooja külalislahkusega jättis kõikidele osalejatele kustumatu mulje.
Teine kohtumine
Regions4Climate projekti teine iga-aastane koosolek oli tunnistuseks kõigi partnerite pühendumusest ja koostöövaimust. See lõi tugeva aluse tulevasteks aastateks ning tõi esile projekti olulise rolli kliimaväljakutsete lahendamisel regionaalsel tasandil.
Projekt algas jaanuaris 2023 ja kestab viis aastat, käsitledes teemat “Piiriülest väärtust loovad kliimakindlusega seotud laiaulatuslikud näidisprojektid” lepingu nr 101093873 HORIZON-MISS-2021-CLIMA-02-04 alusel. Projekt sai Euroopa Komisjoni teadusuuringute ja innovatsiooni programmist “Euroopa horisont” toetust 24 522 103 eurot. Projektitulemused peaksid mõjutama piirkonna sotsiaal-kultuurilist ja majanduslikku olukorda ning keskkonda.
Eestist osalevad projektis SEI Tallinn, Eesti keskkonnauuringute keskus, Pärnumaa arenduskeskus ja Pärnu linn.