Pärnumaa Arenduskeskus ja TÜ Pärnu kolledž osalesid esmakordselt 2.-3.02.2023 Eesti Personalijuhtimise Ühing PARE korraldatud personalijuhtimise häkatonil.
Personalijuhtimise häkaton toimus juba neljandat aastat ning seal viiakse kokku ettevõtted, personalijuhtimise eksperdid ja tudengid, et leida inimeste juhtimises uuenduslikke lahendusi, tõsta ettevõtete juhtimiskvaliteeti ning tuua uudset vaatenurka Eesti juhtimismaastikule.
Ajutised meeskonnad
Arenduskeskus ja kolledž esitasid häkatonile väljakutse „Kuidas ajutised meeskonnad edukalt koos tegutsema panna?“.
Maailm on liikumas suunas, kus paljud tegevused viiakse ellu projektipõhiselt, milleks moodustatakse asutuste ülesed ja eri tasandi töötajatest koosnevad ajutised projektimeeskonnad. TÜ Pärnu kolledži arendusjuhi Gea Kammeri sõnul on püsimeeskondades teada inimeste võimekus ja oskused, kuid ajutiste meeskondade puhul tuleb inimeste töövõime ja teadmised lühikese aja jooksul selgeks saada. Samuti puudub meeskonna liikmetel ja projektijuhil info, mis on projekti meeskonna liikmel lisaks ühisele projektile veel töölaual.
Püsimeeskonna puhul on võimalik töökorralduslikult kriitilisel hetkel öelda, millised tegevused kõrvale jätta, et prioriteetse projektiga edasi tegeleda. Ajutise meeskonna puhul on selleks piiratud võimalused ning eesmärgi saavutamiseks tuleb kasutada teisi meeskonnatöö juhtimise tööriistu ja suhtlusviise. See kõik muudab ajutiste meeskondade juhtimise ja koostöö äärmiselt väljakutserohkeks. Tulemuslik juhtimine eeldab sellises olukorras uusi juhtimisvõtteid ja koostöökeskkonna loomise oskust.
Lahendust otsis viieliikmeline meeskond
Väljakutsele otsis lahendust viieliikmeline meeskond, mille koosseisus olid nii psühholoogia- kui ka koolitusvaldkonna esindajad, coach ja geenitehnoloog. Protsessil hoidsid pilku peal väljakutse esitajana Pärnumaa Arenduskeskuse projektijuht Viivika Vilja ning mentorina PARE arendusnõunik Viire Täks.
Lahenduste väljatöötamise käigus võeti ühendust ajutistes projektimeeskondades osalenud ettevõtete ja asutuste esindajatega ning häkatoni lõpuks valmis tööriistkast nippidega, kuidas ajutised projektimeeskonnad edukalt koostööle saada. Väljakutset lahendav meeskond ei piirdunud pelgalt nippidega, vaid mõtles suuremalt ning esitles žüriile uudset projektijuhtimise platvormi, kus kogu protsessi vältel on osapooltele toeks coach.
Juhtimiskvaliteedi tõstmise nimel tegutsevad Pärnumaa Arenduskeskuse ja TÜ Pärnu kolledž mitmel rindel. 2022. aasta sügisel kutsuti ellu personaliKOBAR, koondab endas Pärnu maakonna ettevõtete esindus- ja tugiorganisatsioonide, suuremate tootmis- ja turismiettevõtete ning tööjõu ettevalmistamisega tegelevate haridusasutuste esindajaid. PersonaliKOBARa tegevuse tulemusena valmis pilootprojekt “Juhtide arenguprogramm”, kus saavad osaleda Pärnumaa tootmisettevõtete keskastme ja tippjuhid.