Töötaja hoidmine on väljakutse, millega puutuvad kokku kõik ettevõtjad ning mis on tänases muutuvas ettevõtluskeskkonnas üha olulisema tähtsusega.
Lisaks palgale pakuvad paljud tööandjad mitmeid motivatsioonipakette, pöörates tähelepanu detailidele, mis moodustavad lõpuks mõnusa terviku. On teada tõde, et rahulolev töötaja on lojaalsem ning efektiivsem.
Pole saladus, et uue töötaja koolitamisega kaasnevad alati kulud. Vähendades tööjõu voolavust, saab seda aga edukalt vältida.
Merilin Rahusaar töötab Pärnu ettevõttes Oshino Electronics Estonia OÜ personali- ja büroojuhina. Oshino on hea näide sellest, kuidas ettevõte oskab väärtustada töötajate tervist. Kuigi Merilin väidab, et Oshino on töökoha tervisedenduse teel alles alguses, on nende meeskond tegelikult heal positsioonil: juhtkond oskab hinnata töötajate tervise mõju ettevõtte käekäigule. Merilin räägibki seminaril sellest, kuidas otsustajad ühes suunas terviseeesmärke seadma hakkasid.
Herkki Ruubel on tegutsenud restoranimaastikul viimased 16 aastat, sellest kuus aastat on ta töötanud peakokana. See metsik teekond on teda tööle viinud Londonisse Gordon Ramsay tipprestorani ja Kopenhaagenisse restorani Noma, mis on mitmel korral valitud selle planeedi parimaks söögikohaks. Eestisse naasnuna on ta viinud Eesti tippu mitmed Pärnu restoranid: Raimond, Rannahotell ja Ammende. Kõik see on eeldanud meeletut tööd ja järjepidevust. Eelmisel aastal kirjutas Herkki oma tööst raamatu, mis rääkis köögitöö telgitagustest ning tervise hoidmisest. Herkkit on ületöötamine viinud noores eas infarktini, mistõttu on ta tänaseks hakanud rohkem avalikult rääkima töötajate tervisest ja selle olulisest. See oli ka üks peamiseid põhjuseid, miks ta oma teekonnast sellise raamatu kirjutas.
Lenne Lillepuu on rahvusvaheliselt tunnustatud arenduskonsultant ja kvalifitseeritud täiskasvanute koolitaja. Lenne kolis 2020 aastal Eestisse, et suunata 16 aasta jagu Inglismaal omandatud kogemusi siinsesse arengusse. Kesksel kohal tema lähenemises on transformatiivne areng, heaolu (sh vaimne tervis) ja mitmekesisuse väärtustamine – need aitavad suurendada tootlikkust ning säästa kulusid töötajate värbamise ja hoidmise pealt. Heategevus on Lenne jaoks väga oluline. Ta lööb kaasa depressiooniga toimetuleku võrgustiku arendamisega Pärnus ning MTÜs Vanem Vend, Vanem Õde.
Jaanus Mäe on Pärnu kesklinnas asuva nõustamiskeskuse Sotsiaalne Kaasatus looja, kuhu saab spetsialistidelt abi saamiseks pöörduda kõikvõimalike muredega. Mäe tegeleb muu hulgas ka ettevõtjate nõustamisega ja kasutab selleks supervisooni metoodikat.
Piesta Kuusikaru is a family-owned farm located in Estonia’s scenic Soomaa region, combining rich cultural heritage with modern apple product innovation. Established in 1868 and lovingly restored by the current owners, the farm produces a variety of artisanal apple-based products, including pure apple juice, spiced apple drink, shrub syrup, slowly fermented apple cider vinegar, and award-winning apple stroop. Every product reflects their commitment to quality and craftsmanship.
Beyond production, Piesta Kuusikaru Farm is dedicated to sustainable practices and the principles of the circular bioeconomy. Recognizing the potential of apple residues like pomace, seeds, and peels, the farm actively seeks innovative ways to valorize these by-products into high-value applications. This aligns with their vision of minimizing waste and unlocking new opportunities for environmental and economic sustainability.
Piesta Kuusikaru Farm is eager to collaborate with other similar producers in the region to address shared challenges and explore innovative solutions. By pooling resources, knowledge, and ideas, they aim to foster a stronger network of sustainable producers that collectively advance the circular bioeconomy and create meaningful impacts within the industry.