Tartu Ülikooli Pärnu kolledž tutvustab 4. detsembril kell 16 Rahva Raamatu kohvikus (Port Artur 2, Lai 11) uut ajalooraamatut „Academia Pernaviensise lugu. Tartu ülikool Pärnus aastail 1699-1710“. Sellele järgneb rahvusülikooli 104. aastapäeva tähistamine kolledži raamatukogus.
Ajalooraamatu esitlus on sissejuhatus järgmisse aastasse, mil täitub 325 aastat ülikooli asutamisest Pärnusse. Teose autorid on tunnustatud teadlased: 22 aastat Pärnu Muuseumi juhtinud ajaloolane ja arheoloog Aldur Vunk, ajaloolane Janet Laidla ning filoloog ja tõlkija Janika Päll. Raamatu on toimetanud kirjanik ja teoloog Meelis Friedenthal ning kujundanud Pärnu Muuseumi kunsti- ja fotokogu hoidja Indrek Aija. Raamatu ajastutunnetust elavdavad Janno Preesalu illustratsioonid.
Aldur Vungi sõnul jõudis 18. sajandi alguses Eestimaa kõrghariduse arenguloos lõpule oluline ajastu, mille kohta on siiani puudunud ülevaatlikum õppematerjal. „Seni ilmunud akadeemilistes ülevaadetes on jäänud põhjalikult kirjeldamata Academia Gustaviana ja Academia Gustavo-Carolina teaduslik ja kultuuriline panus omas ajas ning see lünk peab saama täiendust. Lisaks tuleb anda üliõpilastele ja laiemale üldsusele uus ülevaade Eesti hariduse ja teaduse arengu ühest olulisest ajajärgust just meie kaasajal aktuaalsete teemade valguses,“ ütles Vunk. Ilmuv raamat täidabki selle ülesande, keskendudes muu hulgas ka ülikooli suhetesse Pärnu linna ja elanikega.
Teose väljaandmist koordineerinud kolledži arendusjuhi Gea Kammeri arvates arvestab raamatu vormiline ja sisuline ülesehitus laiema sihtrühma lugemishuviga ning seda saab kasutada nii õpikuna kui ka põneva õhtulektüürina. „See ei ole oluline mitte ainult ülikooli ajaloopärandi jäädvustamisel, vaid ka pärnumaalaste jaoks, sest teoses vaadeldakse toonaseid sündmusi nii akadeemilise kogukonna kui ka kohaliku elaniku vaatenurgast,“ tõdes Kammer. Raamatus leidub põnevaid fakte ja seoseid ka tänapäevaga. „Näiteks majutusprobleemid ja puhuti värvikad suhted raeametnikega pakuvad rõõmsat äratundmist kolmsada aastat hiljemgi.“ Lugejad saavad teada, miks korraldati avalikke lahkamisi või mis asjaoludel professorite väärtuslikke käsikirju kookide pakkimiseks kasutati.
Raamatu väljaandmist on toetanud Pärnu linn, Pärnumaa Omavalituste Liit, Eesti Kultuurkapital, Eesti Teaduste Akadeemia, MTÜ Academia Pernaviensis ja Tartu Ülikool.
Raamatu esmaesitlusele on oodatud kõik huvilised. Jaanuaris toimub esitlus Tartus.
Pidupäev jätkub kell 18 kolledži raamatukogus (Ringi 35) Aldur Vunki avaliku loenguga kõrghariduse arengust Pärnus Academia Pernaviensise ajal.
Tunni jagu kestvale loengule järgneb kolledži tänukirjade ja kuldmärgi pidulik üleandmine.
Õhtu muusikalise meeleolu loob Paul Neitsov ning suupistete ja jookidega kostitab kolledži oma kohvik Korkenfabrik.
Üritustel osalemine on tasuta, aga vajalik on registreerumine.