16. märtsil kell 15 toimub selle aasta esimene ning järjekorras 19. Academia Pernaviensise mõttekoda. Kuna samal nädalal tähistame ka emakeelepäeva, on meie seekordse mõttekoja külalisteks keeleteadlasest akadeemik Karl Pajusalu ja tema kaks poega, samuti teadlased Mihkel Pajusalu ja Sander Pajusalu.
Mõttekoja teemaks on “MIKS KEEL ON TÄHTIS?”
Ainulaadne arutelu avab keele tähenduse, tunnetuse ja kasutuse nii kultuurilisest kui ka erinevate teadusvaldkondade vaatenurgast ning peatub teemadel liivi keel ja meel, eesti keele kasutamine teaduses ja eesti teaduskeele olulisus.
Akadeemik Karl Pajusalu, sünd 1963 Pärnus, lõpetas Pärnu 1. Keskkooli 1981. aastal ja Tartu Ülikooli 1986. aastal, doktorikraadi kaitses Turu ülikoolis 1996. a, aastast 2000 on Tartu Ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professor. Külalisteaduriks olnud Pennsylvania ja Stanfordi ülikoolis, külalisprofessoriks Helsingi ülikoolis. Tema uurimissuundi on eesti keele ja sugulaskeelte ning nende murrete ajalooline kujunemine, varieerumine ja dünaamika. Ta on algatanud mitmeid ettevõtmisi: TÜ foneetikalabor, keeleteaduse ja -tehnoloogia doktorikool, keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikool, TÜ Lõuna-Eesti keele ja kultuuriuuringute keskus. Pärit Pärnust ja juurte poolest 100% Pärnumaalt, on ta peale eesti murrete uurinud põhjalikult liivi keelt ja loonud Liivimaa liivi keele kirjaviisi. See on toonud tunnustusena mh valimise Läti Ülikooli audoktoriks ja Läti Teaduste Akadeemia välisliikmeks.
Mihkel Pajusalu, sünd 1986, on Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja, TÜ kosmosetehnoloogia kaasprofessor. Oma doktorikraadi kaitses ta Tartu Ülikoolis, järeldoktorantuuris oli Massachussettsi Tehnoloogiainstituudis. Tema täpsem eriala on astrobiofüüsika, st elu jälgede otsimine kosmoses. Ta tegeleb ka kosmosetehnoloogilise arendustööga, näiteks valgustite loomisega kuukulguritele.
Sander Pajusalu, sünd 1988, on meditsiinigeneetik, TÜ kliinikumi geneetika ja personaalmeditsiini kliiniku juhataja, Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi kaasprofessor. Peale doktorikraadi kaitsmist Tartu Ülikoolis oli ta järeldoktorantuuris Yale ülikoolis. Temauurimistööde peamiseks eesmärgiks on uute geenidiagnostika meetodite rakendamine kliinilises praktikas, mis võimaldab üha rohkematel patsientidel diagnoosida haiguste tekkepõhjusena konkreetseid pärilikke faktoreid. Samuti on ta Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige.
Registreerumine
Palume eelregistreeruda hiljemalt 14.03. Kõik huvilised on oodatud! Seda saab teha SIIT.
Academia Pernaviensis
Academia Pernaviensis on loodud eesmärgiga soodustada Pärnus akadeemilist suhtluskeskkonda, ühendada siit pärit ja Pärnuga seotud haritlasi, rikastada ühistegevustega linna haridus- ja kultuurielu ning toetada noorte osalust Pärnu akadeemilise pärandi edasikandmisel.
Piesta Kuusikaru is a family-owned farm located in Estonia’s scenic Soomaa region, combining rich cultural heritage with modern apple product innovation. Established in 1868 and lovingly restored by the current owners, the farm produces a variety of artisanal apple-based products, including pure apple juice, spiced apple drink, shrub syrup, slowly fermented apple cider vinegar, and award-winning apple stroop. Every product reflects their commitment to quality and craftsmanship.
Beyond production, Piesta Kuusikaru Farm is dedicated to sustainable practices and the principles of the circular bioeconomy. Recognizing the potential of apple residues like pomace, seeds, and peels, the farm actively seeks innovative ways to valorize these by-products into high-value applications. This aligns with their vision of minimizing waste and unlocking new opportunities for environmental and economic sustainability.
Piesta Kuusikaru Farm is eager to collaborate with other similar producers in the region to address shared challenges and explore innovative solutions. By pooling resources, knowledge, and ideas, they aim to foster a stronger network of sustainable producers that collectively advance the circular bioeconomy and create meaningful impacts within the industry.