Pärnumaa Arenduskeskus on üks osalistest rahvusvahelises BioBoosters projektis, mille eesmärk on läbi häkatonide lahendada erinevaid probleeme.
Esimesed üheksa bioringmajandusalast häkatoni seitsmes Läänemereäärses riigis on toimunud ja tulemused on muljetavaldavad:
• Tänu häkatonidele on algatatud 11 rahvusvahelist koostööprojekti ettevõtete ning teadus- ja arenduskeskuste vahel.
• Esimesel 9 häkatonil osales 123 rahvusvahelist meeskonda.
• Häkatonid on toonud koostööd tegema kokku 270 inimest (sh osalejad, mentorid, ettevõtted jne).
• BioBoostersi kogukond LinkedInis kasvab kiiresti – meid on juba üle 1000 liikme.
Kohalike ettevõtete külastused
Sandomierzis toimunud kohtumise programm sisaldas ka kohalike ettevõtete külastusi. Oli tõeliselt põnev näha, kui automatiseeritult, energiatõhusalt ja ringmajanduslikult tegutseb kohalikke õunakasvatajaid koondav ning nende toodangut turustav ja eksportiv ühistuline ettevõte Refal. Nemad säilitavad õunu värskena, kontrollides säilitustemperatuuri, niiskust, hapniku (O2) ja süsinikdioksiidi (CO2) sisaldust õuntega täidetud laoruumides, mis mahutavad kuni 400 tonni õunu. Ettevõte on suuteline töötlema tunnis kuni 8 tonni õunu, mis automatiseeritud liinil pestakse, sorteeritakse ja pakitakse käsitsi pappkastidesse, millega need lõpptarbijatele saadetakse.
Sandomierzi piirkonda iseloomustab ka pikk viinamarjaistanduste ajalugu, sest 13. sajandil Itaaliast saabunud dominikaani mungad tõid veinivalmistamise traditsiooni Poola. Meil oli võimalus külastada ühte viinamarjaistandust, näha sealset veinitootmist ning valminud toodangut ka degusteerida.
Lisaks õuntele ja viinamarjadele kasvatatakse Sandomierzi piirkonnas ka mitmeid teisi puu- ja köögivilju, sealhulgas maasikaid, pirne, ploome, kirsse, tomatit ja kurki. Piirkonna põllumajandustootjad kasutavad kaasaegseid tehnoloogiaid ja praktikaid, et tagada saagikuse ja kvaliteedi maksimeerimine ning kohalikud põllumajandusettevõtted on investeerinud automatiseeritud töötlemis- ja pakendamissüsteemidesse, mis võimaldavad töödelda ja turustada suuri saagikoguseid tõhusalt ja hügieeniliselt. See tagab, et värsked tooted jõuavad lõpptarbijateni võimalikult kiiresti ja heas seisukorras ning looduslike kahjuritõrjemeetodite rakendamine aitab tagada piirkonna põllumajanduse jätkusuutlikkust looduskeskkonda kahjustamata.